Gebelikte psikolojik dayanıklılık ve prenatal bağlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience and prenatal attachment in pregnancy
  1. Tez No: 790765
  2. Yazar: MELİKE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKA, UZMAN KAZIM CİHAN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Prenatal bağlanma annelerin doğmamış çocuklarıyla olan etkileşim ve onlara yönelik sevgilerini gösteren davranışların tümü olarak tanımlanmıştır. Psikolojik dayanıklılık ise stres oluşturacak durumlarda kişinin dinamik bir biçimde uyum gösterebilme, yeni bir denge bulabilme kapasitesi olarak tanımlanır. Prenatal bağlanmayı etkileyen annenin doğum öncesi ruh sağlığı değişkenleri ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalarda psikolojik dayanıklılık ile bağlanma stilleri ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada psikolojik dayanıklılık, gebelikte psikososyal sağlık, depresif belirtiler, anksiyete belirtileri ile prenatal bağlanma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü, riskli gebelik grubunda olmayan, psikotrop ilaç kullanımı olmayan ve geçmişinde psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, alkol ve madde kullanım bozukluğu tanıları bulunmayan 246 gebe kadın dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri ve gebelik özellikleri ile ilgili verileri kaydedilmiştir. Çalışmada tüm katılımcıların depresyon riskini belirleme ve şiddetini ölçmek amacıyla Beck Depresyon Envanteri , kaygı belirtilerinin düzeyini ölçmek için Beck Anksiyete Envanteri, psikolojik dayanıklılık düzeylerini belirlemek için Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, gebelerin prenatal dönemde fetüse bağlanma düzeyini tespit etmek amacıyla Prenatal Bağlanma Envanteri ve gebelikte psikososyal sağlığı ölçen Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda prenatal bağlanma envanteri ile yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği ve gebelikte psikososyal sağlığı değerlendirme ölçeği arasında pozitif korelasyon gözlenmiştir. Prenatal bağlanma düzeyi ile yaş arasında arasında negatif, gebelik haftası arasında pozitif bir korelasyon olduğu gösterilmiştir. 3. trimesterde olan gebelerin, cinsiyet beklentisi olup cinsiyet uyumlu olan ve istenen gebeliklerin istatistiksel anlamlı daha yüksek bağlanma puanları aldığı gözlenmiştir. Planlı, istenen gebeliklerin ve cinsiyet beklentisi olup cinsiyet uyumlu olan gebelerin gebelikte psikososyal sağlığı değerlendirme ölçeği puanlarının istatistiksel anlamlı yüksek olduğu görülmüştür. Gebelikte psikososyal sağlığı değerlendirme ölçeği ile depresyon ve anksiyete belirtileri düzeyleri arasında negatif korelasyon gözlenmiştir. Depresyon belirtisi düzeyi ve psikolojik dayanıklılık düzeyi arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Yapılan regresyon analizinde toplam dayanıklılık puanı ve gebelik trimesterinin prenatal bağlanma ile pozitif ilişkili olduğu ve istenmeyen gebeliklerin prenatal bağlanma ile negatif ilişkili olduğu gözlenmiştir. Psikolojik dayanıklılığın alt ölçekleri ile yapılan modelde ise gelecek algısı en güçlü ilişkili faktör olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Gebelerde yapılan bu çalışmada psikolojik dayanıklılık ile prenatal bağlanma arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Psikolojik dayanıklılık düzeyi, gebelik trimesteri ve gebelik beklentisinin prenatal bağlanmanın yordayıcılarından olduğu tespit edilmiştir. Prenatal bağlanmanın anne yaşı ile negatif yönde, gebelik haftası ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Gebelikte psikososyal iyililik hali ile prenatal bağlanma arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Buna göre psikolojik dayanıklılığı etkileyen faktörler göz önüne alınarak koruyucu faktörlerin arttırılması, risk faktörlerinin azaltılması yönünde çalışılarak, gebelere doğum öncesi dönemde verilecek sosyal destek ve danışmanlık hizmetiyle anne ile bebek arasındaki prenatal bağlanmanın artması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Prenatal attachment is defined as all attitudes of mothers toward the fetus consisting of interactions and affections. Psychological resilience is defined as the capacity of a person to adapt dynamically and to find a new balance in situations that will create psychological stress. There are several studies on maternal prenatal mental health variables that affect prenatal attachment. Some of these studies have associated psychological resilience with attachment styles. This study, it was aimed to evaluate the association between psychological resilience, psychosocial health during pregnancy, depressive symptoms, anxiety symptoms and prenatal attachment. Method: A total of 246 pregnant women over the age of 18, without risky pregnancy, not using psychotropic drugs and without a history of psychotic disorder, bipolar disorder, obsessive-compulsive disorder, and alcohol and substance use disorder were examined in the study. Sociodemographic information and data on the pregnancy characteristics of the participants were recorded. In the study, Beck Depression Inventory was used to determine the depression risk and the severity level of all participants, Beck Anxiety Inventory was used to measure the level of anxiety symptoms, and the Adult Resilience Scale was used to determine the levels of resilience. In addition, the Prenatal Attachment Inventory and the Psychosocial Health Assessment Scale in Pregnancy, that measures psychosocial health during pregnancy, were applied to determine the level of attachment to the fetus during the prenatal period. Results: In our study, a positive correlation was observed between the prenatal attachment inventory and the resilience scale for adults and the psychosocial health assessment scale during pregnancy. It is shown that there is a negative correlation between prenatal attachment level and age, and a positive correlation between gestational weeks. It was seen that pregnant women in the 3rd trimester and the desired pregnancies that will have a baby of the desired gender have higher attachment scores. It was observed that the psychosocial health assessment scale scores were statistically significantly higher with planned and desired pregnancies and those with gender expectations and gender-matched pregnancies. A negative correlation was observed between the psychosocial health assessment scale during pregnancy and the levels of depressive and anxiety symptoms. A negative correlation was found between the level of depressive symptoms and the level of resilience. According to the regression analysis, it was observed that total endurance score and gestational trimester were positive, and unwanted pregnancies were negatively associated with prenatal attachment. In the model done with the subscales of psychological resilience, the perception of the future was determined as the strongest related factor. Conclusion: This study, conducted with pregnant women, a positive relationship was found between psychological resilience and prenatal attachment. It has been determined that the level of resilience, pregnancy trimester and pregnancy expectation are the predictors of prenatal attachment. It was determined that prenatal attachment was negatively correlated with maternal age and positively correlated with gestational week. A positive correlation was found between psychosocial well-being during pregnancy and prenatal attachment. Considering the factors that affect psychological resilience, increasing the protective factors and working towards reducing the risk factors, the prenatal attachment between the mother and the baby can be enhanced with social support and counseling services in the prenatal period.