Kazıcı yükleyicilerde izolasyonun gürültü düzeyi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of insulation on noise level in digger loaders
- Tez No: 783873
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BEREKET BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, öncelikle İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında TSE normlarına uyum, çalışma ortamındaki gürültünün yoğunluğu tespit etme ve gürültünün haritasını çıkarma, gürültünün etkilerini belirleme, inceleme ve değerlendirme yapmayı amaçlanmıştır. İş makineleri genel olarak ağır iş ve gürültülü alanlarda faaliyet göstermektedir. Özellikle yerleşim yerlerinde çalışan iş makineleri çalışmaları sırasında gürültü kirliliğine sebep olmaktadırlar. Gürültü kirliliğini önlemek için iş makinelerinin çevreye yaydığı gürültü düzeylerinin üst sınırlarını belirleyen yönetmelik, tebliğ, tüzük vb. yasal dökümanlar uygulanmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda ilk olarak kazıcı-yükleyicilerin çevreye yaydığı gürültü düzeyleri ve kabin içi gürültü düzeyleri tespit edilmiştir. Limit değerler ile karşılaştırılan değerlerin iyleştirilmesi için ilk olarak gürültü kaynağının tespiti hedeflenmiş ve bu hedef için gürültü kaynağı tanılama testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak yapmış olduğumuz bu çalışmada, yalıtım malzemelerinin gürültü kontrolüne etkisi ve kabin içerisindeki dB değerleri elde edilmiştir. İzolasyonlu kazıcı-yükleyici kabinlerin, kabin içi gürültü seviyesi yapılan kaplama sonucunda düşük frekanslarda 2-3 dB düşürülmüştür. Verim ve maliyet hesabına bağlı olarak izolasyon malzemesinin yüksek frekanslarda herhangi bir değişim göstermediği ölçülmüş olup malzemelerin kullanımını uygun görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aim to investigate and map the effect of the noise and its intensity under working medium in the scope of occupational health safety that agreed with TSE. Heavy duty vehicles are most commonly working under dusty, noisy, heavy duty areas. Especially, these vehicles are creating noise pollution in suburians. To prevent the noise pollution caused by heavy duty vehicles official documents and regulations are carry out. Considering these informations, noise level of backhoe loaders at inner side or outer side of the cabin is determined. First of all, to improve noise level, determination of the noise source is defined which compared with limit level. As a result, effect of insulation materials on the control of noise and level of dB values are obtain. After coating process completed in the backhoe loader cabins, cabin interior noises decreased about 2-3 dB at low frequencies. At high frequencies considering cost and efficiency, isolation material doesn't have any positive affect and it shows that is not suitable to use in this case.