Bir üniversitedeki Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının araştırılması
Investigation of Turkish and foreign students attitudes towards healthy eating at a university
- Tez No: 783872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BEKTEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bir üniversitede eğitim gören Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin sağlığın korunması ve geliştirilmesi için en önemli unsurlardan biri olan sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma bir kamu üniversitesindeki Türk ve yabancı uyruklu öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket formu ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ile anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizi SPSS 25 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılanların %73,32'si kız, %26,68'i erkek, %72,33'ü Türk, %27,67'si yabancı uyrukludur. Yabancı uyruklu öğrencilerin %20'si İran, %18,6'sı Suriye, %12,1'i Azerbaycan'dan olmak üzere 27 farklı uyruktan gelmektedir. Uyruklar arasında BKİ açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Her iki grup için SBİTÖ puanları ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the attitudes of Turkish and foreign students towards healthy nutrition, which is one of the most important elements for the protection and development of health. Materials and Methods: This study was conducted at the Hamidiye Campus of the University of Health Sciences. The data were collected with a questionnaire prepared by the researcher and the Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN) and questionnaire method. Statistical analysis of the collected data was done with SPSS 25 package program. Results: 73.32% of the participants were girls, 26.68% were boys, 72.33% were Turkish and 27.67% were foreign nationals. Foreign students come from 27 different nationalities, 20% from Iran, 18.6% from Syria and 12.1% from Azerbaijan. There was no significant difference between nationalities in terms of BMI (p>0.05). There was no significant difference between ASHN and gender for both groups (p>0.05).