Laboratuvarda üretilen anagosta (=ephestia) kuehniella zeller (lep., pyralidae)'nın biyolojisine farklı dört besinin etkisi üzerinde bir araştırma
An Investigation on the effect of four different to the biology of anagasta kuenniella zeller, (Lep. pyralidae) which are reared in laboratory
- Tez No: 7838
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
- 28 - ÖZET A. kuehniella Zeller'nm değişik besin ortamlarında biyo lojik dönemlerinin sürelerini ve yumurta verimini saptamak amacıyla laboratuvarda 25 - 1°C sıcaklık, % ?0±5 orantılı nem ve 12 saatlik loş aydınlanma koşullarında bir deneme açılmıştır. Buğday ununda gelişmiş olan erginlerin yumurtalarının kuluçka süresi ortalama 3.76 gün, irmikte 4.0 gün, mısır ununda, 3.60 gün ve pirinç ununda 3.93 gün olarak bulunmuş tur. Buğday ununda larva dönemi süresi ortalama 59.36 gün, irmikte 50-70 gün, mısır ununda 41.72 gün, pirinç ununda ise 76.65 gün olmuştur. Pupa süresi buğday unu, irmik ve pirinç ununda yaklaşık 9 gün sürerkan, mısır ununda 6.79 gün sürmüştür. Böylece gelişme döneminin süresi buğday ununda 72.28 gün, irmikte 63.33 gün, mısır ununda 52.11 gün ve pirinç ununda 89.54 gün olarak bulunmuştur. Erginlerin ömürleri saptanamamış, fakat ergin populasyon seyrini gös teren grafikler çizilmiştir. Dişi başına düşen ortalama yu murta sayıları bulunmuştur. Gelişme dönemini buğday ununda tamamlamış dişilerden, dişi başına ortalama 182.36 adet, ir mikte 158.05 adet mısır ununda 210.02 adet ve pirinç ununda 117.04 adet yumurta elde edilmiştir. Elde edilen bu yumur taların açılma oranları ise buğday ununda % 90.67, irmikte % 91.33, mısır ununda % 90 ve pirinç ununda % 85.33 olarak- 29 - bulunmuştur. Yapılan denemeler sonucunda, A. kuehniella'mn gelişme sini en kısa sürede mısır ununda, en uzun sürede de pirinç ununda tamamladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
-30- SUMMARY AN INVESTIGATION ON THE EFFECT 02 FOUR DIFFERENT TO THE BIOLOGY OF ANAGASTA KUENNIELLA Zeller, ( LEP.PYRA- LIDAE ) WHICH ARE REARED IN LABORATORY An experiment has been conducted to determine dura tions of different stages and the amount of eggs of A.kueh- -f. o niella in different food conditions, at 25 - 1 C tempera - ture and 70İ5 % relative humidity in 12 h daily murky pho- toperiod in the laboratory. It has been found that average incubation period of eggs which were laid by adults developed on wheat flour, se molina, corn flour and rice flour is respectively 3.76, 4.0, 3.60 and 3.93 days. Average larval stage on wheat flour, se molina, corn flour and rice flour is respectively 59,36, 50.70, 41.72 and 76.65 days. Pupal stage lasted about 9 days on wheat flour, semolina and rice flour and 6.79 days on corn flour.» Thus, the development period was found 72.28 days on wheat flour, 63.33 days on semolina, 52.11 days on corn flo ur and 89.54 days on rice flour. The life period of adults could not have determined. But it was drawn graphics showing the population treud of adults. Average number of eggs of every female has found. It was obtained average number of eggs per female on wheat flour was 182.36, on semmlina was 158.05, on corn flour was 210.02 and on rice flour was 114.04. Hatchability of these eggs was found as 90.67 % on wheat flo--31- ur, 91.33 % on semolina, 90 % on corn flour and 85.33 % on rice flour. After these experiments, it was understood that A, kuehniella completed its development on corn flour in the shortest time and on rice flour in the longest time.