Farklı Bradyrhizobium japonicum izolatlarının değişik soya çeşitlerinde verim, azot fiksasyonu ve toprağın bazı mikrobiyolojik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 27826
  2. Yazar: KADİR YALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
125 ÖZET Bu çalışma, tohum aşılanmasında kullanılan değişik suşların farklı soya çeşitlerinin aşılanmasıyla soyada verime, kuru madde ağırlığına, nodülasyona, bitkinin kök, köküstü aksamlarında ve nodüldeki %N değerlerine ve de toprağın bazı mikrobiyolojik özelliklerine etkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada Asgrow (A3427, A3733 ve A3935) çeşitleriyle sandoz (S4240) çeşitleri ile Soil, So56, 110 ve 1809 nolu bakteri suşları kullanılmıştır. Denemenin kurulacağı alana ekimden önce 9 kg PsOs/da ve 3 kg N/da (üre) verilmiştir. Kontrol parsellerine tohumlar aşılanmadan, diğer parsellerde ise ilgili bakteri kültürleriyle aşılanmak suretiyle tohumlar ekilmiştir. Ekim, sıra arası 70 cm, sıra üzeri 3 cm olarak yapılmıştır. Bitkilerin gelişme süresince yabancı ot kontrolü yapılmış ve ihtiyaca göre su verilmiştir. Gelişme süresi sonunda hasat elle yapılmıştır. Hasattan sonra peryodik olarak toprak numuneleri alınmış ve alınan bu numunelerde CO2 üretimi, sakkaraz ve dehidrogenaz enzim aktiviteleri ve mineralize olabilir azot (nitrat, nitrit, amonyum) tayini yapılmıştır. Bitkilerin parsel, verimleri saptandıktan sonra kg/da'a çevrilmiş ve sonra dane, kök, köküstü ve nodülde %. N değerleri bulunmuştur.126 Denemede dekara dane verimi ve kuru madde miktarı ile danede, kökte ve kök üstü aksamlarında %azot içeriklerinin bakteri aşılaması tarafından olumlu yönde etkilendiği, bu arada aşılamada kullanılan suşlar ve denemede kullanılan tohum çeşitlerine göre de bu etkinin değişen düzeylerde olduğu görülmüştür. önceki yıllarda yapılan soya ekiminde (en son iki yıl önce) bakteri asısı kullanılmış olması ve kullanılan bu kültürün topraktaki varlığının bir ölçüde de olsa devam etmesi nedeniyle aşısız (kontrol) uygulamalarda da nodülasyon gözlenmiştir. Aşılamada kullanılan bakterilerin etkinliği kullanılan bakteri suşu ve tohuma göre değişik özelliklerde değişik değerler vermiştir, örneğin dane verimi bakımından en yüksek değer 1809 nolu suş ile aşılanan A3935 soya çeşidinde görülmüş (666.3 kg/da), buna karsın kök kuru ağırlığı bakımından 1809 nolu sus ile aşılanan S4240 soya çeşidi, kök üstü kuru madde ağırlığı bakımından So56 ile aşılanan S4240 soya çeşidi, hasattan sonra toplam kuru madde bakımından So56 ile aşılanan S4240 soya çeşidi dane ve nodüldeki Xazot içeriği yönünden So56 ile aşılanan A3733 soya çeşidi etkili bulunmuştur. Benzer farklılıkları toprağın araştırılan C02 üretimi, enzim aktivitesi, N mineral izasyonunda da görmek mümkündür. Bu durum aşılamada kullanılacak bakteri suşunun ve tohum çeşidinin seçiminde amacın da önemli kriterlerden birisi olduğunu göstermektedir. Ancak soya aşılamasında kullanılan bakterilerin etkinliği yönünden genelde dane verimi, danedeki protein içeriği ve toprağa kazandırılan azot miktarı (simbiyotik bağlanma) büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
127 SUMMARY The aim of this study is to find out effects of various Bj. jaoonicum inoculants on soybeart yield, dry weight, nodulation, nitrogen content of root, shoot, and nodules, and some microbiological proferties of*- soil. In this study Asgrow (A3427, A3733, A3935) and Sandoz (S424Ö) varieties of soybeam and soil So56, 110 and 1809 isolates of bacteria has been used. Before sowing, 9 kg P20ra/da phosphorus and 3 kg N/da (urea) firtilizer was applied to the whole experimential parcels. The seeds were sown without inoculant for control parcels. At sowing, the disdence between rows was 70 cm, and between individual plants was 3 cm. In the growth period, the plants were irrigated four times and weeds were eliminated. At the end of growth period the plants were harvested by hand. Soil samples have been taken periodically after harvest and these samples were analysed for CO» production, saccharase and dehidrogenaze enzym activities, and mineral and mineralisable nitrogen (nitrate, nitrite, amonium). The yield per plot has been found in terms of kg/da; then the values of seed, yield, root, shoot and 7. nitrogen contents of nodules were calculated. This study swoved that bacteria inoculant have positively affected seed yield and dry matfer content. The N-contents of seeds, roots and shoots were also positively affected. The effect was on different levels depending on the different varieties of plant and isolates of bacteria. Since the inocolants were used in previous years in the test plot, some minor nodulation was observed on the plants in control parcels.128 The efficiency of the bacteria was different acconding to the different isolates and seed varieties. For example, the highest yield was obtained with A3935 soybeam varient, inoculated with the isolate number 1809 (666.3 kg/da). The highest root dry matter was obtained from S4240 variety, inoculated with 1809 isolates maximum shoot dry matter with the combiation of S4240 and So56; maximum total dry weight after harvest with S4240 and So56; N-contants of seeds and nodules with A3733 and So56. The some trend of difference was found in C0« production, enzyme activities, and N-mineralisation. These reselts show that the choosing right isolates for different soybean varieties ;is the main criteria for bacteria inoculation. Nevertheless, the criteria for the efficiency of inoculants should be based on the effects on seed yield, protein contents of seeds and the Nitrogen gain. In soil (symbiotic IM-f ixation level).