Çeltikçi (Burdur) ilçesinde doğal olarak yayılış gösteren bazı bitki taksonlarının etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristics of some natural plant taxa that spread in Çeltikçi (Burdur) district ; Burdur, Turkey
- Tez No: 663250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BALPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya'da etnobotanik terimi, ilk kez 1895 yılında, bir biyoloji profesörü olan John W. Harshberger tarafından kullanılmaya başlanmış, basitçe“bitkilerin yerel halk tarafından kullanımı”olarak tanımlanmıştır. Türkiye'de ise Etnobotanik ile ilgili ilk çalışmaların tıbbi bitkiler üzerine olduğu bilinmektedir. Harf Devriminden (1928) başlayıp 1997'ye kadar 70 yıllık dönemde yurdumuzda yapılmış 765 adet Etnobotanik çalışma Narin Sadıkoğlu'nun“Cumhuriyet Dönemi Türk Etnobotanik Araştırmalar Arşivi”adlı tezinde saptanmış ve bir arşiv halinde, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı'nda, ilgilenen araştırıcılara sunulmuştur. Türkiye değişik iklimi ve taşıdığı farklı jeolojik özellikleri nedeniyle geniş bir bitki çeşitliliğine sahiptir. Aynı zamanda, Türkiye pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İnsanları; zengin, geleneksel, botanik bilgi hazinesi olarak bilinmektedir. Bu bilginin gelecek nesillere aktarılabilmesi için ülkemizde çok sayıda etnobotanik çalışma yapılmaktadır. Sadıkoğlu 1928–1997 yılları arasında Türkiye'de yapılmış etnobotanik çalışmaları derlemiş ve Türkiye etnobotanik listesine büyük katkı sağlamıştır. Çalışma yapılan Çeltikçi ilçesi coğrafi yapısı deniz seviyesinden 867 m yükseklikte olup yüzölçümü 247 km'dir. İlçe; Ülkemizin güney batısında olması dolayısıyla, hem Akdeniz, hem de karasal iklim etkisinde olduğundan tipik bir geçiş iklimine sahiptir. İklim yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı tipik akdeniz iklimidir. Bu tez çalışmasında Çeltikçi ilçesinde doğal yayılış gösteren bazı bitki taksonlarının etnobotanik özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 17 soruluk anket formları hazırlanmış olup ilçede bulunan 6 köyde yöre halkı ile anket çalışmaları yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucu yörede kullanılan 15 Familyaya ait 29 tür ve tür altı bitki taksonu tespiti yapılmıştır. Bu taksonlardan 15 adedi gıda, 14 adedi tıbbi, 2 adedi hayvanlara yem, 2 adedi süs ve 1 adedi de bazı inançlar için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The term ethnobotanical in the world was first used in 1895 by a professor of biology, John W. Harshberger, simply described as“the use of plants by the local people”. In Turkey, it is known that the first studies on ethnobotany are on medicinal plants. 765 Ethnobotanical studies conducted in our country in the 70-year period starting from the Letter Revolution (1928) until 1997 were determined in Narin Sadıkoğlu's thesis named“Archive of Turkish. Ethnobotanical Research in the Republican Period”and in an archive, in the Department of Pharmaceutical Botany, Faculty of Pharmacy, Istanbul University, presented to interested researchers. Turkey has a large variety of plants due to the different climate and geological characteristics. At the same time, Turkey has hosted many civilizations. Turkey's people are known as a rich, traditional, botanical treasure of knowledge. Numerous ethnobotanical studies are carried out in our country in order to transfer this information to future generations. Sadıkoğlu, between the years 1928-1997, compiled ethnobotanical studies carried out in Turkey and Turkey has made a great contribution to ethnobotany list. The geographical structure of Çeltikçi district, where the study is conducted, is 867 m above sea level and its surface area is 247 km. Because the district is in the south west of our country, it has a typical transition climate since it is under the influence of both Mediterranean and continental climate. The climate is typical Mediterranean one; hot and dry in summers and warm and rainy in winters. In this thesis, it is aimed to determine the ethnobotanical characteristics of some natural plant taxa that show natural distribution in Çeltikçi district. For this purpose, questionnaires with 17 questions were prepared and surveys were conducted with the local people in 6 villages in the district. As a result of the interviews, 29 taxa belonging to 15 families used were determined in the region. Of these taxa, 15 are used for food, 14 for medical, 2 for animal feed, 2 for ornamental plant and 1 for some beliefs.