Termal otellere yönelik müşteri yorumlarının incelenmesi: İzmir örneği
Examination of customer comments on thermal hotels: The caseof Izmir
  1. Tez No: 783928
  2. Yazar: NURDAN TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN DUYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sağlık turizmi yıldızı parlayan bir turizm çeşididir ve hem sağlık hem de turizm faaliyetlerini içermektedir. Sağlık turizmi, ülkeler için gelir kaynağı ve imaj sağlarken, kişiler içinse başka ülkelere giderek kaliteli ve düşük maliyetli hizmet aldıkları bir turizm türünü ifade etmektedir. Sağlık turizmi, yalnızca tıp merkezlerinde tıbbi amaçla yapılmamaktadır, aynı zamanda termal sağlık işletmelerinde, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde kronik hastalık takibini de içermektedir. Şifalı su kaynakları, kür merkezleri, sıcak su, kaplıca, çamur banyoları gibi şifalı bölgeler de sağlık turizmi kapsamına dahil edilmektedir. Şifalı su kaynakları açısından sağlık turizmi kavramı değerlendirildiğinde, termal turizm kavramı ortaya çıkmaktadır. Termal turizm hizmeti veren başlıca işletme türünün ise termal oteller olduğunu ifade etmek mümkündür. Termal otellerin hizmet kalitesi müşterilerin izlenimlerine etki etmektedir. Seyahat platformları üzerinden müşterilerin deneyimlerini halka açık bir şekilde yorumlaması, termal otel işletmeleri ve bu otellere gitmek isteyen müşterileri etkileyebilmektedir. Bu platformlardan birisi olan Tripadvisor, söz konusu hizmetlerden yararlanmak için kişilere gerek müşteri yorumları ile yardımcı olmakta gerekse de seyahat planları yapmak için zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bu doğrultuda ortaya konan çalışmada, Türkiye'deki termal otellerden hizmet alan müşterilerin yorumlarının, Tripadvisor seyahat platformu üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Ancak otel sayısına bağlı olarak, zamansal açıdan tüm termal otelleri incelemek mümkün olmadığından, İzmir'deki termal oteller çalışmanın kapsamına alınmıştır. Çalışmaya 2019, 2020 ve 2021 yılları dahil edilmiştir. Öncelikle içerik analizi ile gerekli veriler elde edilmiş, ardından otelde kalınan dönem ile seyahat türü – amacı açısından, Tripadvisor tarafından müşteri yorumları için belirlenmiş kriterler dikkate alınarak fark analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca müşterilerin verdiği genel puan ve diğer kriterler arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişkinin varlığı analiz edilmiş, genel puanlar ve diğer kriterler arasında pozitif yönlü ve yüksek derecede anlamlı ilişkilerin olduğu anlaşılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlara bağlı olarak konunun ilgililerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health tourism is a shining type of tourism and includes both health and tourism activities. While health tourism provides a source of income and image for countries, it refers to a type of tourism where people go to other countries and get quality and low-cost services. Health tourism is not only carried out for medical purposes in medical centers, but also includes chronic disease follow-up in thermal health enterprises, elderly care and rehabilitation centers. Healing areas such as healing water sources, cure centers, hot water, spa, mud baths are also included in the scope of health tourism. When the concept of health tourism is evaluated in terms of healing water resources, the concept of thermal tourism emerges. It is possible to state that the main business type providing thermal tourism sevices is thermal hotels. The service quality of thermal hotels affects the impressions of the customers. The public interpretation of customers' experiences through travel platforms can affect thermal hotel businesses and customers who want to go to these hotels. Tripadvisor, one of these platforms, helps people with customer reviews and saves time in making travel plans in order to benefit from these services. In this study, it is aimed to examine the comments of customers who receive service from thermal hotels in Turkey through the Tripadvisor travel platform. However, depending on the number of hotels, it is not possible to examine all thermal hotels in terms of time, so thermal hotels in İzmir were included in the study. The years 2019, 2020 and 2021 were included in the study. First of all, necessary data were obtained through content analysis, then difference analyzes were carried out in terms of the period of stay at the hotel and the type of travel - purpose, taking into account the criteria set for customer comments by Tripadvisor. In addition, the existence of a statistically significant relationship between the general score given by the customers and other criteria was analyzed, and it was understood that there were positive and highly significant relationships between the general scores and other criteria. Depending on the results, suggestions were made to those who are interested in the subject.