Termal turizm işletmelerinde inovasyon: Pamukkale - Karahayıt örneği
Innovation in thermal tourism businesses: The case of Pamukkale - Karahayıt
  1. Tez No: 408869
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİK OKAN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Termal turizm insanlığın varoluşundan bugüne kadar sağlığına şifa arayan insanlara hizmet sunmaktadır. Bu doğrultuda Türkiye, sunduğu termal turizm hizmeti ve sahip olduğu termal turizm potansiyeli ile dünyada önemli bir yere sahiptir. Türkiye'de termal turizme hizmet eden pek çok önemli bölge ve işletme bulunmaktadır. Günümüzde artan küreselleşme ile birlikte termal oteller arasındaki rekabet de artmaya başlamıştır. Oteller ekonomik kazanım elde etmek, müşteri memnuniyeti sağlamak ve pazarda rekabet edebilmek amacıyla inovasyon faaliyetlerine yönelmektedir. Bu amaçla termal oteller ürün, hizmet, pazarlama gibi çeşitli alanlarda inovasyon faaliyetlerini uygulamaktadır. Bu da otellerde konaklama sürelerini uzatmakta ve müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. Sağlanan müşteri memnuniyeti ile de oteller kârlılıklarını arttırmakta ve faaliyetlerini devam ettirebilmektedirler. Çalışmada, Pamukkale'de bulunan termal otellerin kurulduğu dönemden 2015 yılına gelene kadar geçirdiği inovasyon faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca otellerin yaptığı inovatif faaliyetler belirlenmiş, otelleri inovasyona iten sebepler araştırılmış, otellerin karşılaştıkları engeller ve bu engellere yönelik çözümler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Pamukkale'de bulunan termal oteller ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşme tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Pamukkale'de bulunan termal otellerin inovasyon faaliyetlerini verimli şekilde geçirmeye çalıştığı ifade edilebilmektedir. Bu kapsamda otellerin fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerini termal oteller bünyesine kazandırma çalışmaları dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human existence, thermal tourism have served people who are seeking recovery for their health. Accordingly, Turkey has an outstanding position in the world with its thermal tourism services and thermal tourism potential. There are a lot of outstanding regions and businesses which serve for thermal tourism in Turkey. Competition between thermal hotel businesses is increasing with spreading globalization in today's world. The hotel establishments are heading towards innovation activities in order to have economic gain, ensure guest satisfaction and have a competitive advantage in the market. Therefore, thermal hotels implement innovation applications in various fields such as products, services and marketing activities for this purpose. These activities lead to customer satisfaction and longer periods of stay in hotels. By means of customer satisfaction, hotels businesses increase their profitability and lifetime of hotels can be extended. This research examined the innovation activity of thermal hotels located in Pamukkale which they went throught since their foundations until 2015. Besides the innovative activities that hotels carried out were specified, the reasons leading to innovation of hotels were examined and the barriers which hotels confront and solutions to these barriers were suggested. In order to achieve this aim, interviews were conducted with the thermal hotels located in Pamukkale. In this study, semi-structured interview and structured interview were conducted. According to findings of the study, thermal hotels located in Pamukkale are trying to go through the innovation activitiy efficiently. In the context, it is remerkable that hotels put physical treatment and rehabilitation center into service.