Termal otellerde kullanılan menülerin sağlık turizmi yönünden incelenmesi: Edremit Körfezi örneği
An examination of menus used in thermal hotels from a health tourism perspective: The case of the Edremit Gulf
- Tez No: 908886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sağlık turizmi, bireylerin kendi ülkelerinde bulamadıkları tıbbi bakım, sağlıklı yaşam hizmetleri veya cerrahi prosedürlere erişmek için uluslararası sınırları aşmalarıdır. Son dönemlerde yaşanan teknolojik gelişmeler, küresel iletişimdeki gelişmeler ve uluslararası sağlık standartlarının artış göstermesiyle bu olgu önemli bir artış göstermektedir. Zaman geçtikçe insan sağlığını tehdit eden unsurların artış göstermesiyle beraber bireyler kendi sağlıklı yaşam yöntemlerini bulma eğilimine daha fazla girmektedirler. Bu doğrultuda artan talep ve büyüme hızı, akademi dünyasını da yakından ilgilendirerek sağlık turizmine olan dikkati arttırmaktadır. Farklı hedef kitleleri bulunan sağlık turizmi kendi içerisinde medikal turizm, yaşlı turizmi, engelli turizmi ve termal sağlık turizmi olmak üzere dört ana başlık üzerinden değerlendirilebilir. Bu çalışma, termal sağlık turizmine odaklanarak termal otellerdeki mutfak uygulamalarının sağlık perspektifinden incelenmesi amacıyla dört ana bölümde yapılandırılmıştır. İlk bölüm, turizm kavramını geniş bir çerçevede ele alarak, özellikle sağlık turizmi bağlamında turizmi önemini vurgulamaktadır. İkinci bölüm, sağlık turizmi ve beslenme ilişkisine odaklanmaktadır; burada, sağlıklı beslenmenin sağlık turizmindeki rolü irdelenmektedir. Aynı zamanda termal tedavi uygulamalarının hangi hastalıklara olumlu etki sağladığı araştırılarak bu hastalıklar ile beslenme arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki otel çeşitleri incelenerek tür bazında hizmet standartları araştırılmıştır. Üçüncü bölüm, menü kavramını açıklayarak çeşitlerine vermiştir. Aynı zamanda sağlıklı menü kavramı açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölüm ise, Edremit Körfezinde yer alan termal otellerde, termal tedavilerin iyileştirici unsurlarını desteklemek amacıyla yapılan mutfak uygulamaları detaylı bir şekilde araştırılarak ele alınmaktadır. Bu bölüm, bölgesel otellerin mutfak stratejilerini, sağlık odaklı yemek seçeneklerini ve bu yaklaşımların müşteri sağlığına olan etkilerini örnekler ve önerilerle sunmaktadır. Genel olarak bu çalışma, termal otellerde sağlık ve beslenme standartlarını yükseltmeye yönelik stratejik yaklaşımların geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, mutfak uygulamalarının termal tedavi süreçlerini destekleyici nitelikte olması gerektiğini ve bu sürecin otel işletmeleri tarafından daha fazla önemsenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu araştırma, termal otel işletmecileri, turizm profesyonelleri ve sağlık turizmi ile ilgilenen araştırmacılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health tourism refers to crossing internationally to access medical care, wellness services or surgical procedures that are unavailable or unavailable in one's own country. This phenomenon shows a significant increase with the recent technological developments, global communication, and international health standards. As the threats to human health increase over time, individuals are more inclined to find their healthy living methods. The increasing demand and growth rate in this direction attract the academic world's attention. Health tourism, which has different target groups, can be evaluated under four main headings: medical tourism, elderly tourism, disabled tourism and thermal tourism. This study is structured in four main sections to examine culinary practices in thermal hotels from a health perspective, focusing on thermal health tourism. The first section discusses the concept of tourism in a broad framework and emphasizes the importance of tourism, especially in the context of health tourism. The second section focuses on the relationship between health tourism and nutrition; here, the role of healthy nutrition in health tourism is examined. At the same time, the positive effects of thermal treatment practices on which diseases are investigated and the relationships between these diseases and nutrition are examined. In addition, the types of hotels in Turkey are examined and service standards by type are investigated. The third chapter explains the concept of menu and gives its types. At the same time, the concept of healthy menu is explained. The fourth and final chapter deals with the culinary practices in thermal hotels in Edremit Bay to support the healing elements of thermal treatments by investigating them in detail. This chapter presents the culinary strategies of regional hotels, health-oriented food options and the effects of these approaches on customer health with examples and recommendations. Overall, this study reveals that strategic approaches should be developed to raise health and nutrition standards in thermal hotels. It also emphasizes that culinary practices should support thermal treatment processes and that hotel operators should give this process more importance. This research provides valuable information for thermal hotel operators, tourism professionals and researchers interested in health tourism.