İyi yönetişim kavramı ve ekonomik kalkınmada rolü: AB ülkeleri ve Türkiye üzerine bir inceleme
The concept of good governance and economic role in development: A study on the EU countries and Turkey
- Tez No: 783954
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşme kavramının getirdiği değişimler ve bu değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan iyi yönetişim, ülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınması üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Kalkınmada insan faktörünün öne çıkması ülkelerin kalkınma politikalarıyla yakından ilgilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ülkeler kalkınma alanında iyi yönetişim konusuna ağırlık vererek politikalarını sürdürmeye çalışmaktadır. Yapılan bu çalışmada 27 AB üyesi ülke ve ve Türkiye'ye ait 2018-2020 yılları arası yıllık verilerin ortalaması kullanılarak iyi yönetişim ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiler yatay kesit veri analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar insani gelişmişlik indeksi ile demokratik katılım ve hesap verilebilirlik indeksi, politik istikrar ve şiddetin yokluğu indeksi, hükümet etkinliği indeksi, düzenleyici kalite indeksi, hukuk ve düzen indeksi ile yolsuzluğun kontrolü indeksi arasında bir ilişkisi olduğunu ve bu değişkenlerin beraber hareket ettiklerini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda; demokratik katılım ve hesap verilebilirlik indeksi, politik istikrar ve şiddetin yokluğu indeksi, hükümet etkinliği indeksi, düzenleyici kalite indeksi, hukuk ve düzen indeksi ve yolsuzluğun kontrolü indeksi değerlerindeki artış insani gelişmişlik indeksi değerinin de artmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changes brought by the concept of globalization and the good governance that emerged as a result of these changes have many effects on the economic growth and development of countries. The prominence of the human factor in development causes countries to be closely interested in development policies. For this reason, countries try to maintain their policies by focusing on good governance and principles in the field of development. In the study, the relations between good governance and economic development were analyzed with cross-section data analysis by using avarege of annual data between 2018 and 2020 belonging to 27 EU member countries and Turkey. The results reveal that there is a cointegration between human development index and voice and accountability index, political stability and absence of violence/terrorism index, government effectiveness index, regulatory quality index, rule of law index, control of corruption index. In this context; the increase in voice and accountability index, political stability and absence of violence/terrorism index, government effectiveness index, regulatory quality index, rule of law index, control of corruption index results in an increase in the value of the human development index.