Hişâm ed-Destüvâî ve Basra hadisçiliği içerisindeki konumu
Hisam ed-Destüvâî and his position in Basra hadithism
- Tez No: 783981
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hadis tarihinin aydınlatılmasında râvî biyografilerinin işlevsel olacağını düşünen bu çalışmada,“hadis tarihini bir râvî üzerinden okumak”düşüncesiyle Hişâm ed-Destüvâî özelinde Basra'daki hadis aktarım faaliyetlerinin nasıl yapıldığının anlaşılması amaçlanmıştır. Hicrî 75-153 yılları arasında yaşayan Hişâm'ın mesleği, hoca-talebe ilişkileri ve siyasi iktidarla münasebetleri hakkında tespitlere yer verilmiştir. Bu tespitler ele alınırken ilk olarak Hişâm'ın hangi hocasından daha fazla nakilde bulunduğu ve kendisinden hangi talebesinin daha çok rivayet naklettiği tespit edilmiştir. İkinci olarak ricâl kaynaklarındaki bilgilerin, rivayet sayılarından hareketle ortaya çıkan hoca-talebe ilişkisini ne derece destekleyeceği üzerinde durulmuştur. Her iki aşamada da kaynaklar kronolojik olarak ele alınmıştır. Ömrünün büyük kısmını hicrî 2./8. asırda geçiren bir muhaddisin, ilmini bir sonraki nesle sistemli bir ders halkası içerisinde aktardığı ve daha önce talebesi olduğu hocalarının halkalarındaki bazı pratikleri devam ettirdiği tespit edilmişitr. Hişâm'ın kaderî oluşundan hareketle bu düşünceye onu sevk eden etkenler araştırılmıştır. Emevîlerin iktidarlarının meşruiyetini sağlamak adına sundukları cebrî ideolojinin kaderî düşüncenin ortaya çıkışındaki ana sebep olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which thinks that narrator biographies will be functional in illuminating the history of hadith, it was aimed to understand how the hadith transmission activities in Basra were carried out with the idea of“reading the history of hadith through a narrator”, in particular Hişâm ed-Destuvâî. There are some determinations about Hişâm who lived between the years 75-153 Hijri, about his profession, teacher-student relations and his connection with the political power. While these determinations were being handled, it was first determined that from which teacher Hişâm transmitted more and which of his students transmitted more narrations from him. Secondly, it was emphasized to what extent the information in rijal sources will support the teacher- student relationship that emerges from the number of narrations. In both stages, the sources were handled chronologically. It was determined that a muhaddith who spent most of his life in the 2nd / 8th hijri centuries, transferred his knowledge to next generations in a systematic course circle and maintained some practices in the circles of his teachers of whom he was a student before. Based on Hişâm's belief in fate, the factors that led him to this thought were investigated. It has been emphasized that coercive ideology that Umayyads presented in order to ensure the legitimacy of their power is the main reason for the emergence of the idea of fate.