Mecdüddin İshak'ın Türkiye Selçuklu Devleti'nin kültürel hayatına etkisi
The influence of Mecdüddin Ishak on the cultural life of the Seljuk State of Turkey
- Tez No: 784004
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ADALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezimizin muhtevası, Türkiye Selçuklu Devleti'nin hizmetinde bulunmuş önemli simalardan biri olan Mecdüddin İshak ve Anadolu'nun kültürel hayatına etkileridir. 12. yüzyılın sonları ile 13. yüzyılın ilk yarsında yaşamış olan Mecdüddin İshak, Türkiye Selçuklu sultanları II. Kılıç Arslan, I. Gıyaseddin Keyhüsrev, II. Rükneddin Süleymanşah, I. İzzeddin Keykavus ve I. Alâeddin Keykubat dönemlerinde yaşamış, sultanların hizmetinde bulunmuş önemli bir diplomat ve devlet adamıdır. Devlet adamlığının yanı sıra, önemli bir mutasavvıf ve kültür elçisidir. Mecdüddin İshak'ın yaşadığı dönemde, Türkiye Selçuklu Devleti Anadolu'daki diğer Türkmen beyliklerine karşı siyasi üstünlüğü ele geçirmişti. Bu dönemde Mecdüddin İshak, Türkiye Selçuklu Devleti ile Abbasi Halifeliği arasında elçilik görevlerinde bulunmuştur. O, sadece siyasi hayatta ve diplomaside değil, Anadolu'nun fikrî ve kültürel zeminin oluşturulmasına da öncülük etmiştir. Fütüvvet teşkilatının Anadolu'ya gelmesinde etkili olduğu gibi, yaptığı seyahatler sırasında tanıştığı önemli âlimleri Türkiye'ye davet ederek, Anadolu'nun düşünce hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. Mecdüddin İshak, Anadolu'ya Muhyiddin ibnü'l- Arabî, Evhadüddin Kirmanî, gibi saygın ilim ve tasavvuf erbabını davet etmiştir.
Özet (Çeviri)
The content of our thesis is Mecdüddin Ishak one of the important figures who served the Seljuk State of Turkey, and his effects on the cultural life of Anatolia. Who lived between in the end of 12th and the first half of the century 13th Mecduddin Ishak, was one of the Seljuk sultans of Turkey II. Kılıç Arslan, I. Gıyaseddin Keyhüsrev, II. Rükneddin Süleymanşah, I. Izzeddin Keykavus and I. Alâeddin Keykubat was an important diplomat and statesman who lived in the period and served the sultans. In addition to his statesmanship, he is an important Sufi and cultural ambassador. During the period of Mecdüddin Ishak's life, the Seljuk State of Turkey had gained political superiority over other Turkmen principalities in Anatolia. During this period, Mecdüddin Ishak served as an ambassador between the Seljuk State of Turkey and the Abbasid Caliphate. Dec. He pioneered not only in political life and diplomacy, but also in the creation of the intellectual and cultural background of Anatolia. He was instrumental in bringing the Futuvvet organization to Anatolia, and he made important contributions to the thought life of Anatolia by inviting important scholars he met during his travels to Turkey. Mecdüddin Ishak invited respected scientists and sufis such as Muhyiddin İbnü'l-Arabî, Evhâdüddin el-Kirmânî to Anatolia.