Yeni Çağ'da Avrupa kara ordularında meydana gelen yenilikler
Innovations occuring in European land armies in the Early Modern Age
  1. Tez No: 784005
  2. Yazar: MEVLÜT YURDAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yeni Çağ sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda olduğu kadar askeri alanda da bir yenileşme ve gelişmeler çağıdır. Bu çağın askeri organizasyonlarında, ekipmanlarında, taktik ve stratejilerinde meydana gelen gelişimler, Avrupalı devletlerin Dünya üzerinde farklı kıtalarda hegemonyalar kurması ve askeri alanda baskın güç olmaları süreçlerinde oldukça etkili olmuştur. Kimi tarihçilerce 'Askeri Devrim' olarak adlandırılan ve Batı uygarlığının yükselişinin temel iticisi olarak görülen Yeni Çağ askeri reformları; Orta Çağ'ın süvari üstünlüğüne dayalı ve çoğunluğu profesyonel askerlerden oluşmayan ordularının kademeli bir şekilde lağvedilip, bunların yerine asli unsuru piyade sınıfı olan, ateşli silahların yaygın kullanıldığı, programlı talimler ile disipline edilen, nicelik olarak büyürken nitelik bakımından da Orta Çağ ordularına göre daha iyi teşkilatlandırılan orduların kurulması şeklinde özetlenebilir. Yeni Çağ'da meydana gelen askeri gelişmelerin görüldüğü başlıca bölgeler: İsviçre, İtalya, İspanya, Avusturya, Alçak Ülkeler ve İsveç ve Almanya coğrafyalarıdır. Bu coğrafyalar da komutanlık yapan Gonzales De Cordoba, I. Maximillian, Maurice van Nassau, Gustavus Adolphus gibi isimler, tüfek ve topların yaygın olarak kullanıldığı çoğunluğu eğitimli piyadelerden oluşan, yeni taktikler benimseyen ordular kurmuş ve bu ordular sayesinde birçok muharebede galip olmuşlardır. Bu çalışmada yukarıda belirtilen bölgeler ve kişiler başta olmak üzere Batı Avrupa kara ordularında Geç Orta Çağlar'dan başlanarak askeri reformların hız kestiği 17. yüzyıl ortalarına kadar görülen değişimler incelenilmiştir. Askeri reformlar; silahlar, birlikler, taktikler ve organizasyonlar şeklinde başlıklara ayrılmış, bu başlıklar kronolojik olarak tasnif edilmiş, Yeni Çağ kara ordularında meydana gelen askeri reformların Avrupa tarihine yaptıkları etkiler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Early Modern is an era of innovation and development in the military field as well as in the social, economic and cultural fields. The developments in the military organizations, equipment, tactics and strategies of this age have been very effective in the processes of European states establishing hegemony in different continents and being the dominant power in the military field. The Early Modern military reforms, whic is called the 'Military Revolution' by some historians and seen as the main driver of the rise of Western civilization; The armies of the Middle Ages, which were based on cavalry superiority and were not mostly professional soldiers, were gradually abolished and replaced by the infantry class, the main element of which was the widespread use of firearms, disciplined with programmed drills, while growing in quantity and better organized in terms of quality than the medieval armies. can be summarized as the establishment of armies. The main regions where military developments occurred in the New Age were observed: Switzerland, Italy, Spain, Austria, the Low Countries and Sweden and Germany. Names such as Gonzales De Cordoba, I. Maximillian, Maurice van Nassau, Gustavus Adolphus, who commanded in these geographies, established armies that adopted new tactics, mostly trained infantry, in which rifles and cannons were widely used, and they were victorious in many battles thanks to these armies. In this study, the changes seen in the Western European land armies, especially the regions and people mentioned above, starting from the Late Middle Ages until the mid-17th century, when the military reforms slowed down, were examined. military reforms; Weapons, troops, tactics and organizations were divided into titles, these titles were classified chronologically, and the effects of military reforms in the early modern land armies on European history were tried to be explained.