Impact of type of good and consumer familiarity on sharing economy channel usage: analysis of hedonic & utilitarian goods and consumer familiarity
Ürün türü ve tüketici aşinalığının paylaşım ekonomisi kanalı kullanımı üzerindeki etkisi: hedonik ve faydacı ürünlerin ve tüketici aşinalığının analizi
  1. Tez No: 784031
  2. Yazar: ULUÇ BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TEUN J.C. DE KORT, DR. MAX J. PACHALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tilburg University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, paylaşım ekonomisi ve erişim temelli tüketim bağlamında tüketici davranışları ve karar verme süreçlerine odaklanmaktadır. Raporlar, paylaşım ekonomisinin hızla büyüdüğüne ve dünyanın geleceği için en önemli trendlerden biri olduğuna işaret etmekte, bu da tüketici davranışını bu bağlamda analiz etmeyi daha da cazip hale getirmektedir. Geleneksel ekonomide ürün türünün hedonik ya da faydacı olmasının tüketici kararları üzerinde önemli etkileri olduğu ve aşinalık kavramının da tüketici davranışında önemli etkileri olduğu görülmüştür. Bu araştırma, bu kavramların paylaşım ekonomisinde nasıl bir rol oynadığını açıklamayı amaçlamaktadır. Özellikle, ürün türünün (hedonik ve faydacı) ve paylaşım ekonomisine aşinalığın tüketicilerin ürüne bir paylaşım ekonomisi kanalından erişme istekliliği üzerindeki etkisini ve paylaşım ekonomisine aşinalığın ürün türü ile tüketicilerin mala bir paylaşım ekonomisi kanalından erişme istekliliği arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğini bulmaya çalışmaktadır. Önceki araştırmalar ve ön analizler, ilgili sorudaki olası etkileri ve hususları belirlemek için kullanılmaktadır. Tüketicilerden veri toplamak için bir anket yardımıyla çevrimiçi bir deney gerçekleştirilmiştir. Altta yatan olası etkileri değerlendirmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, erişim temelli tüketim durumunda tüketicilerin faydacı ürünleri hedonik ürünlere göre bir miktar tercih edebileceğini göstermektedir. Ancak, bireysel talebin diğer etkileri domine eden rolü nedeniyle bu çalışmanın sonuçlarından bu yönde kesin bir sonuç çıkarılamamıştır. Buna ek olarak, aşinalığın tüketicilerin erişim istekliliği üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır ki bu da büyük olasılıkla paylaşım ekonomisi kanallarıyla ilgili önceki kötü deneyimlerinden ve dolayısıyla azalan güvenlerinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, aşinalığın hedonik veya faydacı ürün türleri için farklı bir etki gösterdiği tespit edilmemiştir. Bu çalışma, paylaşım ekonomisi operasyonlarında nicelikten ziyade niteliğe önem verilmesini ve tüketicilerin güven ve memnuniyetini artırarak getirilerin iyileştirilmeye çalışılmasını önermektedir. Buna ek olarak, faydacı güdülerin manipüle edilmesi ve faydacı ürünlerin kullanılmasının az da olsa daha iyi sonuçlara yol açabileceği, ancak bu önerinin dikkatle ele alınması ve bireysel talebin bu altta yatan etkiyi ortadan kaldırması nedeniyle daha fazla yeniden incelenmesi gerektiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on sharing economy and consumer behavior and decision making in the sharing economy and access based consumption context. Reports point out that sharing economy is growing rapidly and it's one of the most important trends for the future of the world which makes it even more attractable to analyze the consumer behavior in this context. In the traditional economy the good type being hedonic or utilitarian had significant effects on the consumer decisions and also the familiarity concept had significant effects in consumer behavior. This research aims to clarify how these concepts play a role in sharing economy. Specifically, trying to find out the effect of the type of good (hedonic vs utilitarian), and familiarity with the sharing economy on consumers' willingness to access the good from a sharing economy channel and how does familiarity with sharing economy influence the relationship between type of good and the consumers' willingness to access the good from a sharing economy channel. Previous research and preliminary analysis are used to determine the possible effects and considerations in the related question. An online experiment with the help of a questionnaire has been conducted to collect data from consumers. Regression analysis was used to evaluate the possible underlying effects. Results suggest that consumers might slightly prefer utilitarian goods over hedonic goods in the case of access based consumption. However, a solid conclusion in this manner couldn't been drawn from the results of this study due to the role of individual demand dominating the other effects. In addition to that, familiarity was found out to be a negative influencer for the consumers willingness to access which is most probably due to their previous bad experiences with sharing economy channels and therefore their lowered trust. However, familiarity wasn't found out to be showing a different effect for hedonic or utilitarian good types. This study recommends giving more importance to quality over quantity for the operations on the sharing economy and trying to improve the returns by boosting consumers trust and satisfaction. In addition, it also suggests manipulation of utilitarian motives and usage of utilitarian goods might slightly lead to better results however this suggestion needs to be treated with care and need further reexamination as the individual demand was negating this underlying effect.