Investigating the relationship betweenanxiety level and coping strategies amonguniversity students
Üniversite öğrencilerinin kaygı düzeyi ile başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 784033
  2. Yazar: AYŞE ZAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: International University of Sarajevo
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Geçmişteki deneyimlerimiz sonucunda edindiğimiz başa çıkma stratejileri, günümüzde meydana gelen problemler ve durumlar karşısında kullanılmaktadır. Bireyin gelecekte karşılaşacağı olası durumlar karşısında, geçmişte edindiği başa çıkma stratejileri yetersiz kaldığında kaygı ortaya çıkacaktır. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin başa çıkma stratejileri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmış ve bu amaçla ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-21 eğitim öğretim yılında Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde çeşitli fakültelerde öğrenim görmekte olan öğrencilerden rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 18-30 yaş aralığındaki 307 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara“Beck Kaygı Envanteri”ve“Kısa Başa Çıkma Ölçeği-Kısa Formu”verildi. Sonuçlar, cinsiyete göre kaygı boyutu toplam puanında anlamlı bir farklılık olduğunu ve yaşa göre kaygı boyutu toplam puanında anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Ayrıca, olumlu yeniden yorumlama, duygusal sosyal destek kullanımı ve planlama ile kaygı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur; mizah, kabullenme ve kaygı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Son olarak başa çıkma stratejileri alt boyutlarının kaygı boyutundaki varyansın %24'ünü açıkladığı bulunmuştur. Araştırma bulguları, önceki araştırma bulgularına dayanılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coping strategies that we have obtained as a result of our past experiences are used in the face of problems and situations that occur today. In the face of possible situations that the individual will encounter in the future, anxiety will arise when the coping strategies obtained in the past experience are insufficient. The current study is aimed to examine the relationship between the coping strategies and anxiety levels of university students, and a relational survey model was applied for this purpose. The study group of the research consists of 307 students that in age group of 18-30 selected by random sampling method from students studying at various faculties at the International University of Sarajevo in 2020-21 academic year.“Beck's Anxiety Inventory”and“Brief Cope Scale–Short Form”were given to the participants. The results indicated that there is a significant difference in the anxiety dimension total score according to gender and a significant difference was found in the total score of the anxiety dimension according to age. Moreover, a negative significant correlation was found between positive reinterpretation, use of emotional social support, and planning, and anxiety; no significant relationship was found between humor, acceptance, and anxiety. Lastly, it was found that the coping strategies sub-dimensions explained 24% of the variance in the anxiety dimension. The research findings were discussed by relying on the previous research findings.