Tünel kalıplı teknolojilerle üretilen konutlarda mutfakların incelenmesi
- Tez No: 78405
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSELEN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Konutta mutfaklar planlamada önemli yer tuttukları için ve özel tesisat gereksinimleri olduğundan üzerinde dikkatli çalışılması gereken mekanlardır. Bu nedenle mutfak ve dolapları önemli bir kaba ve ince yapı konusu olmaktadır. Türkiye'de tünel kalıplı teknolojilerle toplu konut üretimi giderek yaygınlaşmıştır. Söz konusu teknolojilerin getirdiği imkan ve kısıtlamalar mutfaklarda ve buna bağlı olarak mutfak dolaplarının tasarımında etkili olmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de İstanbul ve çevresinde tünel kalıp teknolojiler ile üretilen konutlarda mutfak dolabı uygulamalarım incelemektedir. Çalışmada amaç, yöntem, kapsam ve sınırlamaların belirlendiği giriş bölümünün ardından ikinci bölümde mutfakların konuttaki yeri ve tipleri incelenmiştir. Bu bölüm mutfağın tarihi gelişimi, mutfağın konuttaki yeri ve tipleri ile ergonominin mutfak tasarımına etkilerinin incelendiği bölümdür. Üçüncü bölümde mutfak dolap elemanları incelenmektedir. Bu bölümde mutfak dolap elemanları boyutsal ve biçimsel açıdan incelendiktan sonra üretimlerinde ve uygulanmalarında kullanılan birleşim detaylarına yer verilmektedir. Mutfaklarda kullanılan başlıca aksesuarlar da bu bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölüm tünel kalıplarla üretilen kontlarda mutfaklar incelenmiştir. Tünel kalıplı teknolojilere genel bir bakışın ardından tünel kalıplı teknolojiler ile üretilen mutfaklar ile bu mutfaklarda uygulanan dolaplar incelenmiştir. Beşinci bölümde incelemeler sonucunda elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Survey of Kitchens in Residences Built With Tunnel Formwork In residential buildings, kitchens are the spaces that should be worked on carefully, because of their importance in planning and their need of special installations. For that reason kitchen and its cupboards becomes an important subject both in main structure and in details. In Turkey, tunnel formwork technologies became widespread gradually in mass housing. The benefits and restrictions of mentioned technologies becomes effective in kitchen and kitchen cupboard design. This study surveys kitchen cupboard applications in residences built with tunnel formwork technologies in Istanbul area, Turkey. Following the introduction in which aim, method, scope, restrictions in the study are defined, the space and types of kitchen in residence is surveyed in the second chapter. This chapter in which historical development of the kitchen, the space and types of kitchen in residence and the effects of ergonomics on kitchen design are surveyed. In the third chapter kitchen cupboard components are mentioned. After surveying the kitchen cupboard components in dimensional and formal aspects, the production details that are used in their production and applications are taken into account. Main kitchen accessories are also included in this chapter. In the fourth chapter, kitchens in residences build by tunnel formworks are surveyed. After a general view on tunnel formwork technologies, kitchens and cupboards that are used in them are surveyed. In the fifth chapter an evaluation of data of the surveys are made. XIII