Gebelerin uyku hijyeni eğitimi öncesi ve sonrası uyku kalite durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality status of pregnants before and after sleep hygiene training
- Tez No: 784053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AYRALER, DOÇ. DR. ŞEBNEM ALANYA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmayla gebelerin uyku kalite ve uyku hijyenlerinin değerlendirilmesi ile uyku hijyen eğitim danışmanlığının uykuya etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma ön-son teste dayanan müdahale çalışmasıdır. Örneklemini 30 çalışma, 30 kontrol grubu toplam 60 gebe oluşturmaktadır. Çalışmada gebe tanıtıcı formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Uyku Hijyen İndeksi (UHİ) anketleri kullanılmıştır. BDÖ göre 15 puan ve üstü alan gebeler depresyon nedeniyle çalışma dışı bırakılarak çalışma ve kontrol grubu rastgele ayrılmıştır. Kontrol grubuna ön test ve son test olarak PUKİ ve UHİ anketleri yaklaşık 1 ay arayla uygulanmış, bu gruba müdahalede bulunulmamıştır. Çalışma grubuna ön test olarak PUKİ ve UHİ yapılmış, ardından 2 kez uyku hijyen eğitimi danışmanlığı verilmiştir, son test olarak da yaklaşık 1 aylık süre sonunda PUKİ ve UHİ anketleri yapılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımı, Student t testi, Mann Whitney U test, Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskal Wallis testi, Wilcoxon test, Ki-kare test, Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to evaluate the sleep quality and sleep hygiene of pregnant women and to examine the effect of sleep hygiene education counseling on sleep. Materials and methods: This research is an intervention study based on pre-post test. The sample consists of 30 studies and 30 control groups, a total of 60 pregnant women. Pregnant descriptive form, Beck Depression Scale (BDI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) and Sleep Hygiene Index (UHI) questionnaires were used in the study. Pregnant women with a score of 15 and above according to BDI were excluded from the study due to depression, and the study and control groups were randomly divided. PSQI and UHI questionnaires were administered to the control group as a pre-test and post-test with an interval of about 1 month, and this group was not intervened. PUKI and UHI were administered to the study group as a pre-test, then sleep hygiene education counseling was given 2 times, and as a post-test, PUKI and UHI questionnaires were conducted after a period of approximately 1 month. Number, percentage distribution, Student's t test, Mann Whitney U test, Kolmogorov-Smirnov test, Kruskal Wallis test, Wilcoxon test, Chi-square test, Fisher's Exact test were used in the analysis of the data.