Esansiyel hipertansiyonu olan erişkinlerde, serum 25 OH D vitamin düzeylerinin, 24 saatlik kan basıncı izlemi parametreleri ve aterosklerozla ilişkisi
The relationship between serum 25 OH vitamin D levels 24-hour blood pressure monitoring parameters and atherosclerosis in adults with essential hypertension
  1. Tez No: 784076
  2. Yazar: EZGİ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hipertansiyon, önemli morbi/mortalite oranına sahip küresel bir halk sağlığı sorunudur. Sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basıncı, gündüze kıyasla uyku sırasında % 10'dan fazla azalır. Bu günlük düzen normal kabul edilir ve bu paterne sahip olanlar dipper, olmayanlar nondipper olarak tanımlanır. Nondipperlar, dipperlere göre daha yüksek kardiyovasküler hastalık ve hedef organ hasarı riskine sahiptir. Vitamin D'nin, RAAS, oksidatif stres ve endotel üzerindeki etkileri aracılığıyla kan basıncını düşürdüğü çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Ateroskleroz öncelikle intimal ve subintimal alanda kalınlaşma şeklinde ortaya çıkar. Karotis intima media kalınlığı ve endotel disfonksiyonu aterosklerozun iyi bilinen belirteçleridir. Çalışmamızın amacı, D vitamininin renin aktivitesindeki düzenleyici rolü ve renin anjiyotensin aldosteron sisteminin hipertansiyon patofizyolojisindeki önemi göz önüne alındığında, D vitamini eksikliği ile ambulatuar kan basıncı ölçüm parametreleri ve ateroskleroz arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemekti. Bu nedenle çalışmamızda, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Genel Dahiliye polikliniklerinde Temmuz 2021- Temmuz 2022 tarihleri arasında esansiyel hipertansiyon ile takipli hasta grubumuzda, serum 25-hidroksivitamin D3 düzeyleri ile 24 saatlik kan basıncı izlemi parametreleri ve ateroskleroz göstergesi olarak karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda serum D vitamini düzeyleri ile 24 saat ambulatuar kan basıncı ölçüm parametreleri, dipper/nondipper olma durumu ve karotis intima media kalınlığı arasında anlamlı bir ilişki saptamadık. Literatüre bakıldığında, farklı hasta grupları ile yapılmış çalışmalarla karşılaştırdığımızda, farklı sonuçlar elde edildiğini gözlemledik. Yapılan çalışmalarda tasarım açısından heterojenite varlığı sonuçlardaki farklılıkların nedeni olabilir. Bu nedenle, D vitamini düzeyi ile kan basıncı, nondipper durum ve ateroskleroz arasındaki ilişkiyi araştıran daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a global public health problem with a significant morbidity/mortality ratio. Systolic blood pressure and diastolic blood pressure decrease by more than 10% during sleep compared to daytime. This daily pattern is considered normal, and those with this pattern are defined as dippers and those without it are defined as nondippers. Nondippers have a higher risk of cardiovascular disease and target organ damage than dippers. Various studies have shown that vitamin D reduces blood pressure through its effects on the RAAS, oxidative stress, and endothelium. Atherosclerosis occurs primarily as intimal and subintimal thickening. Carotid intima-media thickness and endothelial dysfunction are well-known markers of atherosclerosis. The aim of our study was to determine whether there is a relationship between vitamin D deficiency and ambulatory blood pressure measurement parameters and atherosclerosis, considering the regulatory role of vitamin D in renin activity and the importance of the renin-angiotensin aldosterone system in the pathophysiology of hypertension. Therefore, in our study, we evaluated the relationship between serum 25-hydroxyvitamin D3 levels, 24-hour blood pressure monitoring parameters, and carotid intima media thickness as an atherosclerosis indicator in our patient group with essential hypertension followed up in GD outpatient clinics of TUTF Internal Diseases AD, between July 2021 and July 2022. As a result of statistical analysis, we did not find a significant relationship between serum vitamin D levels and 24-hour ambulatory blood pressure measurement parameters, dipper/nondipper status, and carotid intima media thickness. When we look at the literature, we observed that different results were obtained when we compared studies with different patient groups. The existence of heterogeneity in terms of design in the studies may be the reason for the differences in the results. Therefore, we believe that there is a need for more comprehensive studies investigating the relationship between vitamin D level and blood pressure, nondipper status and atherosclerosis.