Covid-19 tanılı hastalarda hiponatremi ve uygunsuz adh sendromu
Hyponatremia and si̇adh in patients diagnosed with covid-19
- Tez No: 784101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Uygunsuz ADH sendromu herhangi bir fizyolojik veya farmakolojik stimulasyon olmaksızın anti diüretik hormon veya benzer substratlarının sürekli üretim ve salınımıyla oluşur; ekstraselüler sıvı volümü normaldir. Covid-19 tanılı hastalardaki uygunsuz adh sendromu sonucu görülen hiponatremik hastaların tespiti ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır Materyal ve metod: Covid-19 testi pozitif olan akciğer tutulumu nedeniyle servis ve yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan, yaşları 23-82 arasında değişen, toplam 220 kadın ve erkek hasta çalışmaya dâhil edilmiş ve bu hastalarda hiponatremi tespit edilenlerde Türk Endokrin ve Metabolizma Derneği(TEMD) klavuzlatrındaki uygunsuz ADH tanı kriterlerini referans alınmıştır Bulgular: Çalışma kapsamında toplam 220 hastanın yaş ortalaması 62.23±12.31 (23-82 yaş) olarak saptandı. . Yoğun bakım ünitesi ve servise yatırılan toplamda 220 hastadan hiponatremisi olan 50(%22) hasta alındı.220 hastanın 117'si erkek (%53) hasta iken,103 'ü kadın hastaydı(%47) .Hiponatremisi olan 50 hastadan 37(%16)'sinde uygunsuz ADH sendromu tanısı konuldu Sonuçlar: Literatürde yapılan çalışmalarda hastahanede yatan hastalardaki hiponatreminin en sık sebebinin uygunsuz ADH sendromu olduğu tespit edilmiştir. Bu tarama çalışmasında covid-19 nedeniyle yatırılan hastalardaki hiponatremininde en sık sebebinin uygunsuz ADH sendromu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: SİADH is caused by sustained production and release of anti-diuretic hormone or similar substrates without any physiological or pharmacological stimulation; extracellular fluid volume is normal. It is aimed to detect and evaluate hyponatremic patients who are seen as a result of siadh in patients with a diagnosis of Covid-19. Materials and Methods: A total of 220 male and female patients aged between 23 and 82, who were hospitalized in the service and intensive care unit due to lung involvement with positive Covid-19 test, were included in the study, and in those patients with hyponatremia, siadh diagnosis in the Turkish Endocrine and Metabolism Society (TEMD) guidelines criteria are referenced Results: Within the scope of the study, the mean age of 220 patients was 52.71±15.51 (23-82 years) 50 (22%) patients with hyponatremia were recruited from 220 patients hospitalized in the intensive care unit and service. 117 of 220 patients were male (53%), while 103 were female (47%). 37 (16%) of 50 patients with hyponatremia diagnosed with siadh. Conclusions: In studies in the literature, it has been determined that the most common cause of hyponatremia in hospitalized patients is siadh. In this screening study, it was determined that the most common cause of hyponatremia in patients hospitalized for covid-19 was siadh.