Discussing homonormative power relations: Drag queens in Turkey
Homonormatif iktidar ilişkilerini tartışmak: Türkiye'de drag queenler
  1. Tez No: 784102
  2. Yazar: ABDUL KADİR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye bağlamında homonormativite (Hellinger & Motschenbacher, 2015; Motschenbacher, 2014a; Motschenbacher & Stegu, 2013) ve onun iktidar ilişkilerini drag queenler üzerinden tartışarak alandaki ilgili boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, merkez ve periferi kavramlarıyla ve onların akışkan dinamikleriyle kültürel olarak inşa edilen normlara – bu çalışma çerçevesinde homonormativite ya da daha geniş bir bağlamda heteronormativite olarak adlandırılan – yeni bir anlayış sunmaktadır. Çalışmanın akışına göre üç farklı yaklaşım sorunsallaştırılmakta ve nitel araştırma yöntemleri benimsenmektedir.Öncelikle Drag queenlerin bakış açısından homonormativiteyi incelemek için beş drag queenle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmeler görüşmecilerin izni ile ses kaydına alınmaktadır ve kuir dilbilim (queer linguistics) yöntemlerini merkeze alarak bir yakın okuma yapılarak irdelenmiştir: katılımcı gözlem tekniği kullanılarak drag queen performansları izlenmiş ve böylece belirtisiz homonormativitenin en sıradan ve yaygın hali tartışılabilmektedir. Son olarak, YouTube kanalları olan katılımcıların paylaştıkları videolar çözümlenerek araştırmanın alanı çevrimiçi ortama genişletilmiştir. İlk iki yöntem homonormatif ortamın ve drag queenler etrafındaki fiziki dünyanın temsilleri ile ilgilenmektedir. Diğer yandan üçüncü aşama, medyadaki homonormatif iktidar ilişkilerinin temsillerine ve bir yeni medya aracı olarak YouTube drag queenlerin kullanımına odaklanmaktadır. Özetle, bu araştırma homonormatif iktidar ilişkilerini tartışmak için farklı veri setlerini yakın okuma ile irdelemektedir.. Sonuç olarak, bu çalışma homonormativitenin Türkiye drag çerçevesindeki yansımasını kısmi olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to fill the gap of normativity discussions which is specifically based upon homonormativity, and its power relations in the context of Turkey. The study brings an understanding to culturally created norms – they are named homonormativity and a broader sense hegemonic heteronormativity in the frame of the study – with centre & periphery terms. The study adopts a qualitative research method. Homonormativity is concerned by three different approaches according to the flow of the study: i. Semi structured in-depth interviews are conducted with 5 drag queens in order to examine homonormativity from drag queens' point of view. The interviews are voice recorded by the consent of the interviewees. The data from the interviews are analysed by using queer linguistics (QL) approach. ii. Drag queen performances are observed by the researcher with participant observation technique thus the unmarked homonormativity can be discussed by the researcher in its ordinary and common form. This part of analysis consists of observation notes and descriptions of the researcher. iii. Last, the analysis of the study also includes YouTube videos of participants – if there is a channel of the interviewee – so that the scope of the study broadens to online settings. First two methods are the representations of the physical world around drag queens and homonormative settings. On the other hand, the third step focuses on the invisible power of YouTube as a new media tool, and representation of homonormative power relations in media. This research converges to different approaches to discuss homonormative power relations which aims at making a multi-component explanation. To conclude, this thesis has partly reached its aim to understand how homonormativity mirrored itself to the drag scene of Turkey.