Hemşirelik öğrencilerinin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyleri ile bütüncül hemşirelik yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nursing students' mental health literacy levels and holistic nursing qualifications
  1. Tez No: 784104
  2. Yazar: KISMET DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyleri ile bütüncül hemşirelik yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Kesitsel, tanımlayıcı/ilişkisel araştırma yöntemi kullanıldı. Araştırmanın örneklemini, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri (n=440) oluşturdu. Veriler ''Sosyodemografik Veri Formu'', ''Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği'', ''Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği'' ile toplandı. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalamasının 21.06±1.76, %68'i kadın, %78.4'ü Anadolu Lisesi mezunu ve %26.6'sı dördüncü sınıf öğrencisidir. Öğrencilerin %96.4'ü tanısı konulmuş ruhsal hastalığının olmadığı, %84.3'nün ailede veya yakın çevresinde tanısı konulmuş ruhsal hastalığının olmadığı ortaya çıktı. Öğrencilerin %97.7'si hemşirelik mesleğinde bütüncül yaklaşımın önemli olduğunu, %52'si bütüncül hemşirelik yaklaşımı konusundaki bilgi düzeylerini orta olduğunu belirtti. Hemşirelik öğrencilerinin Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeğine göre düşük düzeyde ruh sağlığı okuryazarlığına, Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeğine göre orta düzeyde bütüncül hemşirelik yeterliğine sahip oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to examine the relationship between nursing students mental health literacy levels and holistic nursing competencies. A cross-sectional, descriptive/relational research method was used. The sample of the study consisted of Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences Nursing Department students (n=440) in the Spring Semester of the 2020-2021 Academic Year. The data were collected with the“Sociodemographic Data Form”,“Mental Health Literacy Scale”,“Holistic Nursing Proficiency Scale”. The mean age of the students participating in the research is 21.06±1.76, 68% of them are women, 78.4% are Anatolian High School graduates and 26.6% are fourth grade students. It was revealed that 96.4% of the students did not have a diagnosed mental illness, and 84.3% did not have a diagnosed mental illness in their family or close environment. 97.7% of the students stated that the holistic approach is important in the nursing profession, and 52% of them stated that their knowledge level about the holistic nursing approach is medium. It was determined that nursing students had a low level of mental health literacy according to the Mental Health Literacy Scale and a moderate level of holistic nursing proficiency according to the Holistic Nursing Proficiency Scale.