Üniversite öğrencilerinin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyinin belirlenmesi ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarının incelenmesi
Determining the mental health literacy level of university students and examining their attitudes towards seeking psychological help
  1. Tez No: 811124
  2. Yazar: NEVRA DİDEM ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyleri ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Çalışma, etik kurul ve kurum izni alındıktan sonra Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma süreçleri, 28.03.2023-26.04.2023 tarihleri arasını kapsamaktadır.Çalışmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOY) ve Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-Kısa Form (PYAİTÖ-KF) ile online platform üzerinden toplanmıştır. Çalışmada, katılımcıların yaş ortalamasının 20±1, %89'unun kadın, %61,2'sinin Hemşirelik Bölümü, %60,3'ünün 1. sınıf olduğu, %75,1'inin daha önce psikolojik destek aldığı ve %61,2'sinin internetteki psikoloji bilgilerinin doğru olduğunu belirttikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive design to examine the mental health literacy levels and attitudes towards seeking psychological help among university students. After obtaining ethical approval and institutional permission, the study was conducted with students from Haliç University Faculty of Health Sciences. The study process took place between 28.03.2023-26.04.2023. The data of the study were collected through an online platform using a Personal Information Form, the Mental Health Literacy Scale (MHLS) and the Attitudes Toward Seeking Professional Psychological Help Scale-Short Form (ATSPPHS-SF). The study found that the participants had an average age of 20±1, 89% were female, 61.2% were enrolled in the Nursing Department, 60.3% were in their first year, 75.1% had previously sought psychological support, and 61.2% reported that the psychology information they obtained online was accurate.