A Virtual building center model to support procurement of building materials and services in Turkish contruction industry
Türk inşaat sektöründe yapı malzemelerinin teminin ve servislerinin desteklenmesi amacıyla önerilen sanal yapı merkezi modeli
  1. Tez No: 78412
  2. Yazar: METE SEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNA BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu tezde aşağıdaki problem ele alınmıştır:“Türkiye'de yapı ürünlerinin ve servislerin reklamını, pazarlanmasını ve teminini desteklemek amacıyla, yapı merkezlerinin Internet ortamında verdikleri hizmetleri geliştirmek nasıl mümkün olabilir?”Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, problemin arka planı açıklandıktan sonra tanımı yapılmış ve bu problemle ilgili daha önce yapılan çalışmalar, tezin amacı, kapsam ve sınırlamaları incelenmiştir. İkinci bölümde, Internet ve yapı merkezleri konularında literatür araştırmaları yapılmıştır. Konuyla ilgili kavram ve tanımlamalar yapıldıktan sonra, yapı merkezleri ve tarihsel gelişimleri anlatılmıştır. Internet hakkında bilgi verilmiş, yapı merkezlerinin Internet ortamında verdikleri hizmetler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, araştırma sırasında izlenen metodlar aşamalı olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, ikinci bölümde yapılan araştırmalardan elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Örnek olarak seçilen siteler ziyaret edilmiş ve sağladıkları servisler, karşılaştırmaya zemin oluşturması açısından bir tablo " haline dönüştürülmüştür. Beşinci bölümde, bir önceki bölümdeki bulguların analizi sunulmaktadır. Bu analizler doğrultusunda kullanıcı profilleri tanımlanmış, yapı merkezlerinin vermeleri gereken servisler sıralanmış ve örnek bir Internet sitesi hazırlanarak bir model olarak sunulmuştur. Altıncı bölümde ise, gelecekte teknolojinin geliştirilmesiyle Internet'te verilen hizmetlerin buna paralel olarak artacağı, sunulan modelin de bu gelişmelere uygun olarak modüllerle desteklenebileceği vurgulanmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the problem is stated as:“How İs it possible to enhance the services that Building Centers provide in the Internet in order to support advertising, marketing and procurement of building materials and services in Turkey?”The study is presented in five main sections: In the first section the background of the problem, statement of the problem, previous work related with the problem, objectives of the thesis, and scope and limitations of the thesis is presented. In the second section literature survey about the Internet and Building Centers is made. After defining the concepts that will be used in further sections, Building Centers are introduced with a historical background. After making an introduction to the Internet, the services that on-line Building Centers provide are researched. In the third section research methodology is stated. The steps taken during the research are outlined and explained. In the fourth section the results and findings of the literature survey, which is made in the second section, is presented. For this research, sample web sites are visited, and their services are noted down. Finally, a table of services is made for comparison. In the fifth section the analysis of the above results is made. In the presence of these analysis, the user profiles, and the services that must be provided by an on-line Building Center is stated, and a web site is presented as a model. In the sixth section, it is stated that the web site model presented in this thesis is open to further development by including modules as the Internet technology advances. Vll