Tip 2 Diyabetes Mellitus tanısı olan ve statin grubu ilaç kullanan hastalarda yağlı pankreas incelemesi
Fatty pancreas examination in patients with Type 2 Diabetes Mellitus and using statin group drugs
- Tez No: 784112
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Pankreas yağlanması, pankreasta artan yağ birikimi ile karakterize edilen bir durumun adıdır. Klinik önemi son zamanlarda dikkat çektiğinden, nispeten yeni bir hastalık antitesidir. En sık obezite ve metabolik sendroma bağlıdır, diğer etyolojik faktörler arasında bazı pankreas hastalıkları, toksik maddeler veya viral hastalıklar yer alabilir. Pankreasta lipit infiltrasyonu sadece morfolojiyi değil aynı zamanda metabolik fonksiyonları da tehlikeye atan bozukluklara neden olur. Yağlı pankreasın regresyonuna yönelik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmadaki amaç Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanısı olan hastalarda tespit edilen pankreas yağ yüzdesinin statin tedavisinden etkilenip etkilenmediğini göstermektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, 18-70 yaş arasındaki Tip 2 DM tanılı statin tedavisi alan 70 hasta ve Tip 2 DM tanılı statin kullanmayan 70 hasta ile yapıldı. Hastaların poliklinik ziyareti esnasında cinsiyet, yaş, eğitim durumu, BMI (Body Mass Index), bel çevresi, alkol kullanımı, hastalık süresi, ek komorbiditeleri, kullandığı ilaçlar ve diğer medikal bilgileri kaydedildi. Hastaların hemogram, biyokimyasal incelemeleri ile mevcut MR ve Hepatobiliyer Ultrasonografi görüntüleri incelendi. BULGULAR: Statin kullanan vakaların pankreas yağ fraksiyonu medyan değerlerinin, statin kullanmayan vakaların pankreas yağ fraksiyonu medyan değerlerinden istatistiksel açıdan anlamlı seviyede daha yüksek olduğu (p=0,024) bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pancreatic fat is the name for a condition characterized by increased fat accumulation in the pancreas. It is a relatively new disease entity, as its clinical significance has recently received attention. It is most commonly due to obesity and metabolic syndrome, other etiological factors may include certain pancreatic diseases, toxic substances or viral diseases. Lipid infiltration in the pancreas causes disorders that compromise not only morphology but also metabolic functions. Studies on the regression of fatty pancreas are limited. The aim of this study is to show whether the percentage of pancreatic fat detected in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is affected by statin therapy. MATERIALS AND METHODS: This single-center and cross-sectional study was conducted with 70 patients aged 18-70 years with a diagnosis of Type 2 DM who received statin therapy, and 70 patients with a diagnosis of Type 2 DM who did not use statins. Gender, age, education status, BMI (Body Mass Index), waist circumference, alcohol use, disease duration, additional comorbidities, medications and other medical information of the patients were recorded during the outpatient clinic visit. Hemogram and biochemical examinations of the patients, as well as available MR and Hepatobiliary Ultrasonography images were examined. RESULTS: It was found that the median values of pancreatic fat fraction of cases using statins were statistically significantly higher than the median values of pancreatic fat fraction of cases not using statins (p=0.024).