Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin covıd-19 pandemi sürecinde psikolojik sıkıntı ve ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of psychological distress and mental health literacy levels of nurses working a university hospital during the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 784117
  2. Yazar: FERDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİA SUBAŞI BAYBUGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, COVID-19 ile hemşirelerin pandemi sürecinde psikolojik sıkıntı ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma iç Ege'de bir ilde bulunan eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 106 hemşire ile 1 Temmuz 2021-15 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler Tanıtıcı özellikleri içeren veri toplama formu ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Hemşirelerin %32.4'ünün pandemi sürecinde kendilerini endişeli, %24.9'unun ise karamsar hissettiği, bundan sonraki süreçler için kaygı yaşadıkları (%74.5) saptanmıştır. Pandemi süreci hemşireler üzerinde çalışma koşullarının ağırlaşması, hastalık bulaşma ve bulaştırma korkusu yaşamaları (%20.2), hastalarının kötü durumları, aileleri/ya da sevdikleri ile vakit geçirememeleri, damgalanma yaşamaları, ekonomik güçlükler yaşamaları, pandeminin belirsizliği ve nefes alma problemleri yaşamaları gibi etkilerde bulunduğu saptanmıştır. Hemşirelerin büyük bir kısmı, kendini pandemi sürecinde tükenmiş hissettiğini ifade ederken, ruh sağlığı okuryazarlığı ölçeği puan ortalamaları 109.88±10.43 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the limits of psychological distress and Mental Health Literacy during the pandemic process of COVID-19 and supports. The research was carried out between 1 July 2021 and 15 June 2022 with 106 hours working in a training and research hospital in a province in the inner Aegean. The data in the study were obtained by using the data collection formula including the descriptive features and the Mental Health Literacy Scale. It can be seen that 32.4% of the nurses experienced their experiences during the pandemic process, 24.9% of them were pessimistic and they experienced anxiety for the next consumers (74.5%). The pandemic process has effects on the administrations, such as worsening working conditions, fear of disease transmission and transmission (20.2%), patients' poor conditions, spending time with their families/or loved ones, experiencing stigma, economic difficulties, uncertainty of the pandemic and experiencing breathing consequences. location. While most of the nurses expressed themselves while living in the pandemic process, the mean score of mental health literacy was determined as 109.88±10.43. Nurses' sexuality and knowledge of how to obtain information, information about risk factors and their causes, attitudes that facilitate seeking appropriate help for research on mental health, and attitudes towards general orientations about mental health (stigma) are among the sub-dimensions and total mean scores of mental health literacy.