Social re-integration of ex-prisoners in Uganda-the missing link
Uganda'da eski mahkumların toplumla yeniden bütünleşmesi-kaybolan bağ
  1. Tez No: 784119
  2. Yazar: ONUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmanın amacı, eski mahkûmların cezaevi sonrası toplumla yeniden bütünleşme deneyimlerinin anlaşılmasıdır. Bu doğrultuda, cezaevinden çıktıktan sonra tekrar suça yönelen eski mahkûmların toplumla bağlarını nasıl kaybettiğini ve cezaevinden çıktıktan sonra tekrar suç işlemeyen eski mahkûmların toplumla nasıl yeniden bağ kurduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma eski mahkûmların toplumla yeniden bütünleşme deneyimlerine ve onların toplumsal yeniden bütünleşme sürecine ilişkin algılarına odaklandığı için araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Uganda'da 4 farklı cezaevinde görüşme anında ikinci ve daha fazla kez cezaevinde bulunan 16 mahkûm ve cezaevinden tahliye olduktan sonra en az 3 yıldır tekrar herhangi bir suça karışmamış 15 eski mahkûm ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve elde edilen veriler kodlanarak nitel veri analizi için hazırlanan MAXQDA programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, olumlu aile ilişkileri ve sosyal ilişkiler, daha iyi eğitim düzeyi, istihdama katılım, cezaevlerindeki mesleki eğitim kursları, sivil toplum kuruluşlarında ve dini kurumlarda gönüllü faaliyetlere katılmanın eski mahkûmları güçlendirdiği ve toplumla yeniden bütünleşme sürecini kolaylaştırdığı anlaşılmıştır. Öte yandan araştırma, Uganda'daki eski mahkûmların toplumla yeniden bütünleşme sürecini zorlaştıran faktörlerin bir şekilde ülkedeki derin yoksulluk, kamu ve özel sektördeki rüşvet ve yolsuzluğun yaygınlığı, kabileler arası ayrımcılık, kırsal ve kentsel alanlar arasındaki gelişmişlik farkı, kadın ve kız çocukları için toplumdaki mevcut kültürel cinsiyet rolleri ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular güçlendirme yaklaşımı çerçevesinde insan hakları, sosyal adalet ve sosyal eşitsizlik kavramları ile tartışılarak mikro, mezzo ve makro düzeyde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the social reintegration experiences of ex-prisoners with the society after prison. For this purpose, it aims to reveal how ex-prisoners who turned to crime after prison lost their link with the society and how ex-prisoners who did not commit crimes after prison re-establish their link with the society. Qualitative research methods were used in the research, as the study aims to focus on the experiences of former prisoners and their perceptions of the social reintegration process. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 16 prisoners who were in prison for the second or more times at the time of the interview in 4 different prisons in Uganda and 15 ex-prisoners who had not been involved in crime again for at least 3 years after their release from prison. A semi-structured interview form was used in the interviews and the data were coded and analyzed with the help of the MAXQDA program prepared for qualitative data analysis. As a result of the research, it is understood that positive family and social relations, better education level, participation in employment, vocational training courses in prisons, participating in voluntary activities in NGOs and religious institutions empower ex-prisoners and facilitate the process of social reintegration with society. On the other hand, the research revealed that the factors which complicate the social reintegration of ex-prisoners in Uganda are somehow related with the deep poverty in the country, the prevalence of bribery and corruption in the public and private sectors, inter-tribal discrimination, development gap between rural and urban areas and existing cultural gender roles for women and girls. The findings obtained as a result of the research were discussed with the empowerment approach and the concepts of human rights, social justice and social inequality, and suggestions developed at micro, mezzo and macro levels.