The resilience of the palestinian ex-detainees who spent years in the prisons of the zionist occupation
Siyonist işgalinin hapishanelerinde yıllarca kalmış Filistinli eski tutukluların direnciliği
  1. Tez No: 927910
  2. Yazar: SONDS KHALED SALEH HIHI SONDS KHALED SALEH HIHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ THSEEN NAZIR, DOÇ. DR. NADİRE GÜLÇİN YILDIZ GÖÇMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURDUNKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
**Özet** Bu çalışma, Siyonist işgal altında yıllarca süren hapis hayatına maruz kalan Filistinli eski tutukluların psikolojik dayanıklılığı ve sosyal kimliklerini incelemektedir. Psikolojik Dayanıklılık Teorisi ve Sosyal Kimlik Teorisi temeline dayanan araştırma, bu bireylerin zor hapishane koşullarıyla nasıl başa çıktıklarını, benlik duygularını nasıl koruduklarını ve serbest bırakıldıktan sonra topluma yeniden uyum sağlama süreçlerindeki zorlukları nasıl aştıklarını ele almaktadır. Nitel bir yöntem benimsenerek, 12 Filistinli eski tutukluyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve onların yaşam deneyimleri ortaya çıkarılmıştır. Bulgular, psikolojik dayanıklılığın inanç, azim ve acının kolektif mücadelenin bir parçası olarak yeniden yorumlanmasıyla desteklendiğini ortaya koymaktadır. Sosyal kimlik, tutuklular arasındaki birlik ve Filistin davasına olan ortak bağlılık ile duygusal ve psikolojik iyi oluşu güçlendiren kritik bir dayanıklılık kaynağı olarak öne çıkmıştır. Çalışma ayrıca eski tutukluların yeniden entegrasyon sürecinde karşılaştıkları derin zorlukları, toplum tarafından maruz kaldıkları damgalanmayı, bozulan aile dinamiklerini ve ekonomik sıkıntıları vurgulamaktadır. Din, hem kişisel bir sığınak hem de direniş için kolektif bir çerçeve olarak bu süreçte merkezi bir rol oynamıştır. Bu araştırma, dayanıklılığı dinamik ve kültürel olarak gömülü bir süreç olarak anlamaya katkı sağlamakta, mevcut teorileri bireysel ve kolektif dayanıklılık arasındaki etkileşimi vurgulayarak genişletmektedir. Ayrıca, Filistinli eski tutukluların hapis sonrası kalıcı etkileriyle başa çıkmalarına yönelik özel destek programları ve savunuculuk çabalarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bulgular, sistematik baskılara karşı insan dayanıklılığının daha geniş kapasitesine dair değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract This study explores the psychological resilience and social identity of Palestinian ex-detainees who endured years of imprisonment under the Zionist occupation. Grounded in Psychological Resilience Theory and Social Identity Theory, the research examines how these individuals coped with the harsh conditions of detention, preserved their sense of self, and navigated the challenges of reintegration into society after their release. Using a qualitative methodology, semi-structured interviews were conducted with 12 Palestinian ex-detainees to uncover their lived experiences. The findings reveal that psychological resilience was fostered by a combination of faith, perseverance, and the ability to reinterpret suffering as part of a collective struggle. Social identity emerged as a critical source of strength, with unity among detainees and a shared commitment to the Palestinian cause reinforcing emotional and psychological well-being. The study also highlights the profound challenges faced by ex-detainees during reintegration, including societal stigma, disrupted family dynamics, and economic hardship. Religion played a central role throughout, serving as both a personal refuge and a collective framework for resistance. This research contributes to the understanding of resilience as a dynamic and culturally embedded process, extending existing theories by emphasizing the interplay between individual and collective resilience. It also underscores the need for tailored post-release support programs and advocacy efforts to address the enduring impacts of imprisonment on Palestinian ex-detainees. The findings offer valuable insights into the broader human capacity for resilience in the face of systemic oppression.