Hematopoietik kök hücre nakil hastalarında mobil uygulama ile verilen eğitimin destekleyici bakım, distres ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of mobile application education on supportive care requirements, distress and quality of life in hematopoietic stem cell transplant patients
  1. Tez No: 784122
  2. Yazar: DİLA BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KAV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma hematopoietik kök hücre nakil hastaları için geliştirilen mobil uygulama ile verilen eğitimin destekleyici bakım gereksinimleri, distres ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü tasarımla yapılan araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kök Hücre Nakil Ünitesinde 20 Şubat 2022-30 Eylül 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 18 yaş ve üzeri, ilk kez hematopoietik kök hücre nakli (otolog veya allojenik) uygulanan ve mobil uygulama kullanabilen 36 hasta (18 hasta müdahale ve 18 hasta kontrol) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Kanser Hastalarında James Destekleyici Bakım Gereksinimlerini Belirleme Ölçeği, Distres Termometresi ve Kemik İliği Nakli Hastalarında Kanser Tedavisinde Fonksiyonel Değerlendirme Ölçeği (FACT-BMT) kullanılmıştır. Formlar müdahale ve kontrol gruplarına hastane yatışının ilk günü, nakil sonrası 1.ay ve 3.ay olmak üzere 3 kez uygulanmıştır. Mobil uygulama içeriği kök hücre nakil öncesi dönem ile ilgili bilgiler, kök hücre nakli ve sonrasındaki dönem olmak üzere 3 modül ve hasta ve yakınlarının olası sorularının yanıtlanması için WhatsApp bölümünden oluşmuştur. Müdahale grubundaki hastalara mobil uygulama ile eğitim verilmiş ve uygulamayı kullanarak nakil sonrası 3.aya kadar izlenmiş olup, kontrol grubundaki hastalara rutin eğitim ve izlem yapılmıştır. Verilerin analizinde Kikare, bağımsız ve bağımlı gruplar arası t testi, tek yönlü Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi ile Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Destekleyici bakım gereksinimleri açısından gruplar karşılaştırıldığında manevi-dini sorunlar alt boyutunda 3. Ayda anlamlı fark olduğu izlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of the education given with the mobile application developed for hematopoietic stem cell transplant patients on the supportive care needs, distress level and quality of life. This randomized controlled study was conducted at the University of Health Sciences Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital Stem Cell Transplantation Unit between 20 February 2022 and 30 September 2022. The sample of the study consisted of 36 patients (18 patients for intervention and 18 patients for control) who were 18 years of age and older, received hematopoietic stem cell transplantation (autologous or allogeneic) for the first time, and could use mobile applications. Data were collected with patient information form, James Supportive Care and Needs Determination Scale in Cancer Patients, Distress Thermometer and Functional Assessment Scale in Cancer Treatment in Bone Marrow Transplant Patients (FACT-BMT). The forms were applied to the intervention and control groups 3 times; on the first day of hospitalization, at the 1st month and 3rd month after transplantation. The content of the mobile application consisted of three modules: information about the pre-stem cell transplant period, the stem cell transplant and the period after it, and a WhatsApp section for answering possible questions of the patient and their relatives. Intervention group were trained with the mobile application and were followed up to the 3rd month after transplantation using the application, and the control group were received routine education and follow-up. Data were analysed with Chi-square, independent sample t, paired sample ttest, one-way repeated measures ANOVA, and Pearson correlation analysis. When the groups were compared in terms of supportive care needs, it was found that there was a significant difference in the 3rd month in the spiritual-religious problems sub-dimension (p0.05).