Ankara'da geç dönem Osmanlı camileri
Late Ottoman mosques in Ankara
  1. Tez No: 784123
  2. Yazar: TUĞÇE BAŞGELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Geç döneme tarihlenen cami ve mescitlerin sayıları tıpkı erken dönem örnekleri gibi çoktur. Kimi yapılar erken devirde inşa edilseler de geçirmiş oldukları onarımlar sonucunda bugünkü durumları ile geç devire tarihlenirler. Bu dönem cami ve mescitleri de erken devir Ankara yapıları gibi bir üslup birliği içerisinde olup ''Ankara ekolü'' özelliği gösterirler. Çalışma kapsamında 22 adet cami ve mescit, mimari ve süsleme özellikleri ile kapsamlı bir biçimde incelenmiştir. Konumuza dahil olan 22 adet cami ve mescidin geçirmiş oldukları onarım öncesi ve mevcut durumları mukayese edilmiş, tarihi belli olmayan yapıları tarihlendirme yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of mosques and masjids dating to the late Ottoman period is numerous, just like the early period examples. Although some structures were built in the early Ottoman period, they are dated to the late period with their current condition as a result of the repairs they have undergone. The late period mosques and masjids are in a stylistic unity like early Ankara structures and also show the characteristics of Ankara style. Within the scope of the study, 22 mosques and masjids were examined in terms of their architectural and ornamental features. The pre repair and current conditions of 22 mosques and masjids, included in our subject, were compared. The dating of the buildings whose dates are not known has been made.