Tip 2 diyabetli bireylerin vücut ağırlığı kayıplarının serum sirtüin 1 konsantrasyonları üzerine etkisi
The effect of body weight loss on serum sirtuin 1 concentrations of individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 784125
  2. Yazar: EBRU ŞURGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖSELER BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabet veya insülin direnci tanısı olup endokrin polikliniğine başvuran hastaların kısa dönemdeki vücut ağırlığı kayıpları ile serum Sirtüin 1 protein konsantrasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Mart-Haziran 2022 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği'ne kontrol amaçlı başvuran, daha önce veya ilk kez tip 2 diyabet/insülin direnci tanısı almış, 20-64 yaş arası 11 bireyle yürütülmüştür. Bireylerin sosyodemografik özellikleri ve genel bilgileri, çalışma için oluşturulmuş özel anket formu ile değerlendirilmiştir. Katılımcılardan antropometrik ölçümler ve kan örneği alınmış; biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Biyoelektrik İmpedans Analiz cihazı (Tanita BC 601 Basic) ile vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi, kemik kütlesi, su yüzdesi, viseral yağ derecesi ve metabolizma yaşı ölçümleri alınmıştır. Anket formunda yer alan sorular ve doktor muayenesi sonrası her bir katılımcı ile gerçekleştirilen yüz yüze beslenme danışmanlığı aracılığıyla, katılımcılardan anamnez alınmış ve genel beslenme alışkanlıklarına dair beyana dayalı bilgiler edinilmiştir. Bireylerin antropometrik özellikleri cinsiyete göre; biyokimyasal bulguları ise tip 2 diyabet veya insülin direnci hastalık tanılarına göre değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 54.5 ± 6.86 yıl olarak bulunmuştur. Katılımcıların %63.6'sı (n=7) kadın ve %36.4'ü (n=4) erkektir. Katılımcıların %54.5'inin (n=6) tip 2 diyabet, %45.5'inin (n=5) insülin direnci tanısı bulunmaktadır. Biyokimyasal bulgularından HbA1c ortalamaları tip 2 diyabet tanılı bireylerde, insülin direnci tanılı bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulunmuştur (t=-2.855; p0.05). Katılımcıların cinsiyetlerine göre başlangıç ve çalışma sonu BKİ gruplaması ve antropometrik ölçüm fark ortalamaları incelendiğinde, kadın cinsiyet grubunda negatif yönlü bir ağırlık değişimi, erkek cinsiyet grubunda ise pozitif yönlü bir ağırlık değişimi saptanmıştır.. Serum sirtüin 1 bulgularına dair incelemeler değerlendirildiğinde, cinsiyetler arasında ve tip 2 diyebet/insülin direnci hastalık tanıları arasında başlangıç ve çalışma sonu verilerine dair herhangi bir anlamlılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between short-term body weight loss and serum sirtuin 1 protein concentrations in patients diagnosed with type 2 diabetes or insulin resistance admitted to the endocrine outpatient clinic. The study was conducted with 11 individuals between the ages of 20-64, who applied to the Baskent University Ankara Hospital Endocrinology Polyclinic between March and June 2022 for control purposes, were diagnosed with type 2 diabetes/insulin resistance previously or newly. Sociodemographic characteristics and general information of individuals were evaluated with a special survey form created for the study. Anthropometric measurements and blood samples were taken from the participants; biochemical parameters were evaluated. Body fat percentage, muscle mass, bone mass, water percentage, visceral fat degree and metabolic age measurements were taken with a Bioelectrical Impedance Analyzer (Tanita BC 601 Basic). Through the questions in the survey form and face-to-face nutrition counseling with each participant after the doctor's examination, anamnesis was taken from the participants and information based on the statement about their general eating habits was obtained. Anthropometric characteristics of individuals evaluated according to gender; biochemical findings were evaluated according to the diagnosis of type 2 diabetes/insulin resistance. The mean age of the individuals participating in the study was determined as 54.5 ± 6.86 years. 63.6% (n=7) of the participants were women and 36.4% (n=4) were men. 54.5% (n=6) of the participants had type 2 diabetes and 45.5% (n=5) of them had insulin resistance diagnosis. The mean of HbA1c was found to be statistically significantly higher in individuals diagnosed with type 2 diabetes than in individuals diagnosed with insulin resistance (t=-2.855; p0.05). When the baseline and end-of-study BMI grouping and anthropometric measurement differences according to the gender of the participants were examined, it was seen that there was a negative weight change in the female gender group, while there was a positive weight change in the male gender group. When the relationships examined regarding serum sirtuin 1 findings were evaluated, no significant difference was found between genders and type 2 diabetes/insulin resistance diagnoses regarding baseline and end-of-study data (p>0.05).