Tip-2 diyabetli bireylerde vücut kütle indekslerine göre, sağlıklı yeme indeksi ile protein tüketiminin, kas gücü ve kütlesine etkisi
The effect of healthy eating index and protein consumption on muscle strength and mass in individuals with type-2 diabetes, according to body mass indexes
  1. Tez No: 825385
  2. Yazar: GİZEM DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ZEKİYE ERDEM, PROF. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Obezite, Tip-2 diyabetin en kritik risk faktörünü oluşturmaktadır. Kaliteli bir diyet sürdüren bireylerde diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinin azaldığı bildirilmektedir. Tip-2 diyabet ve obezitede yaş ilerledikçe kas gücü ve kütlesinde düşüşler görülmektedir. Yeterli protein içeriğine sahip bir diyet ile kas gücü ve kütlesindeki iyileşmeler ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada farklı vücut ağırlıklarına sahip tip-2 diyabetli bireylerin protein tüketimi ve beslenme kalitesinin, kas gücü ve kütlelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tek merkezli çalışmaya 34-65 yaş arası tip-2 diyabetli farklı vücut kütle indeksine sahip 181 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar 0,05 hata ile 0,95 güven düzeyinde rastgele seçilmiştir. Etki büyüklüğü G- POWER analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, laboratuvar bulguları, kas kuvveti ölçümleri, günlük tükettikleri protein miktarları ve sağlıklı yeme indeksi puanları hasta takip formuna kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is the most critical risk factor for type-2 diabetes. It is reported that the risk of developing chronic diseases such as diabetes and obesity decreases in individuals who maintain a quality diet. In type-2 diabetes and obesity, decreases in muscle strength and mass are observed as age progresses. Improvements in muscle strength and mass are associated with a diet with adequate protein content. In this study, it was aimed to examine the effects of protein consumption and nutritional quality on muscle strength and mass of individuals with type-2 diabetes with different body weights. The single- center study included 181 participants aged 34-65 years with type-2 diabetes and different body mass indexes. Participants were randomly selected at a confidence level of 0.95 with an error of 0.05. The effect size was calculated using the G-POWER analysis. General information, anthropometric measurements, laboratory findings, muscle strength measurements, daily protein amounts and healthy eating index scores of the participants were recorded in the patient follow-up form.