Yetişkin sporcuların tutkunluk düzeylerinin, ruminatif düşünme ve bilişsel esnekliği belirlemedeki rolü
The role of adult athletes passions levels in determining ruminative thinking and cognitive flexibility
  1. Tez No: 784124
  2. Yazar: İPEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yetişkin sporcuların tutkunluk düzeylerinin, ruminatif düşünme ve bilişsel esnekliğin belirleyicisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı, yetişkin sporcuların tutkunluk düzeyleri, ruminatif düşünme ve bilişsel esnekliklerinin cinsiyet, spor deneyimi gibi demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya takım sporu yapan 203 kadın (Xyaş: 22,04±3,63), 163 erkek (Xyaş: 22,17±3,39) olmak üzere toplam 366 sporcu (Xyaş: 22,1±3,39) katılmıştır. Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Tutkunluk Ölçeği”, Ruminatif Düşünme Biçimi Ölçeği“ ve ”Bilişsel Esneklik Ölçeği" uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, bağımsız örneklemlerde t-test ve Hiyeraşik Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether or not the level of passion of adult athletes is a determinant of ruminative thinking and cognitive flexibility. This study was also aimed to investigate the differences in the passion, ruminative thinking, cognitive flexibility with regard to sex and year of sport experiences. A total of 366 athletes (M age: 22.1±3.39), including 203 females (Mage: 22.04±3.63) and 163 males (Mage: 22.17±3.39), participated in the study.“Personal Information Form”,“Passion Scale”, Ruminative Thinking Style Scale“ and ”Cognitive Flexibility Scale" were applied to all the participants. Descriptive statistics, independent sample t- test and Hierarchical Regression Analysis were used for analyzing data.