Institutionalization of a practice in an organizational feild: Installment payment with credit card practice in Turkish retail industry
Bir pratiğin kurumsalaşması: Türk perakende alışveriş sektöründe kredi kartına taksitli satış pratiği örneği
  1. Tez No: 784133
  2. Yazar: MHD FADI HAJABDULKADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLÇİN TAK MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk perakende alışveriş sektöründe“taksitli alışveriş”pratiğinin alanda kurumsallaşıp kurumsallaşmadığını araştırmaktır. Bu minvalde çalışmada; i)“taksitli alışveriş”pratiği alanda bir norm haline gelmiş midir? ii) taksitli satış yapmayan satıcı, tüketicinin gözünde meşru mudur? sorularına yanıt aranacaktır. Bu kapsamda, çalışmada öncelikli olarak literatür incelemesi yapılarak; Kurumsal Teori temel alınarak yeni bir pratiğin ne olduğu, yeni bir pratiğin örgütsel alanda nasıl yayıldığı ve kurumsallaştığı açıklandıktan sonra bir saha çalışması tasarlanmıştır. Veriler 142 katılımcıdan anket kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular; (a) Taksitli satış pratiğinin bir norm olarak tercih edilmekte ve beklenmekte olduğunu (b) taksitli satış yapmayan satıcıların meşruiyetlerini kaybettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether instalment payment practice institutionalizes in the Turkish retail shopping industry. In this context, research questions have been developed to answer: If the sellers that make business cash in advance or credit card payment without installment lose their legitimacy in the eye of customers in the retail shopping industry? Thus, if customers stop buying from these sellers assuming that their practice is not comply with the 'legitimated/taken for granted practice'? Having explained what novel practice is, and how a practice diffuses and institutionalizes organizational fields based on Institutional Theory, a field study was conducted. Data were obtained from 142 respondents by using a questionnaire. Findings show (a) installment sales practice is preferred and expected as a norm. (b) Sellers who don't allow this practice lose their legitimacy.