Covid-19 pandemisinin çocukluk çağı obezitesi üzerine etkisi
The impact of the covid-19 pandemic on childhood obesity
- Tez No: 784148
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Covid-19 pandemisi bireylerin yaşam şekillerini etkilemiştir. Çocukların fiziksel aktivitesinin azaldığı, beslenme davranışlarının değiştiği, ekran ve uyku sürelerinin uzadığı, aşırı tartı ve obezite sıklığının arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada pandeminin obezite sıklığına etkisi, pandemiden önce ve pandemi sırasında başvuran aşırı tartılı/obez vakaların karşılaştırılması, anket çalışmasıyla Covid-19 pandemisinin obezitenin etiyolojik faktörlerine etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Hastalar ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Genel Çocuk Polikliniği' ne 2018-2021 yılları arasında başvuran, 6-17 yaş arası aşırı tartılı/obez olan çocuklar incelenmiştir. Ekzojen obez olan olgular Nisan 2020' den (pandeminin etkisi) önce ve sonra başvuranlar olarak ayrıldı; antropometrik ölçümleri, biyokimyasal değerleri, görüntüleme sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Yapılan anket çalışmalarıyla vakaların demografik özellikleri, beslenme, egzersiz gibi davranışları öğrenildi. Bulgular: Pandemi öncesi ve sırasında başvuranlar arasında cinsiyet dağılımı benzerdi. Pandemi sırasında ekzojen obezite prevalansı iki katına çıkmış, morbid obezlerin oranı artmıştı. Bu dönemde başvuranlarda açlık insülini, insülin direnci ve LDL kolesterol düzeyi daha yüksek, trigliserid düzeyi daha düşüktü. HbA1c, ALT, AST, total kolesterol, HDL düzeyleri, kan basınçları ve hepatosteatoz varlığında iki dönem arasında anlamlı fark saptanmadı. Üç aileden birinde iş kaybı yaşanmıştı. Annelerin ve babaların 3/4' ü aşırı tartılı/obez bulundu. Annesi obez olan çocukların VKİ SDS daha yüksek saptandı. Hamur işi, paketlenmiş yiyecekler ve tatlı tüketimi pandemide artmıştı. Çocuk ve ebeveynlerin fiziksel aktivite seviyelerinde azalma, ekran karşısında geçirdikleri sürede artış saptandı. Çocukların uyku süreleri uzamış bulundu. AFHC' den alınan ortalama puanın değişmediği görüldü. Sonuç: Pandemi sırasında çocuklarda insülin direnci daha yüksek oranda saptanmış, obezite sıklığı artmıştır. Çocukların bu dönemde sağlıksız besinleri daha çok tüketmiş olması, fiziksel olarak inaktif hale gelmeleri, ekran karşısında geçirdikleri sürenin artması, annenin obez olması bu sıklığın artışında etken olabilir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has caused many lifestyle changes. It has been shown that children's physical activity decreased, their eating behaviors changed, screen and sleep times were prolonged, and the frequency of excessive weight and obesity increased. Our aim in this study to investigate the effect of the pandemic on frequency of the obesity, the comparison of the overweight/obese cases admitted before and during the pandemic and the effect of the Covid-19 pandemic on the etiological factors of obesity with a survey study. Patients-Methods: Overweight/obese children between the ages of 6-17 who applied to Department of General Pediatrics, Istanbul Faculty of Medicine between 2018-2021 were examined. Exogenous obese cases were divided into pre-pandemic applicants and during-pandemic applicants (before and after April 2020). Anthropometric measurements, laboratory findings were compared with imaging results. Demographic characteristics of the cases, behaviors such as nutrition and exercise were questioned by the survey study. Results: Gender distribution was similar among applicants before and during the pandemic. During the pandemic, the prevalence of exogenous obesity doubled, and the proportion of morbidly obese increased. Fasting insulin, insulin resistance and levels of LDL cholesterol were higher and triglyceride levels were lower in those who applied during the pandemic. HbA1c, ALT, AST, total cholesterol, HDL levels, blood pressure measurements and presence of hepatosteatosis did not differ significantly between the two groups. One in three families had a job loss. Three quarters of the mothers and fathers were found to be overweight/obese. Consumption of pastries, snacks, fast foods and desserts increased during the pandemic. The physical activity levels of children and parents decreased and their screen exposure increased. Children's sleep time increased. The average score from the AFHC did not change. Conclusion: During the pandemic, insulin resistance was detected at a higher rate in children and the frequency of obesity increased. Children consumed more unhealthy foods they became physically inactive and their screen exposure increased during this period. These factors may have increased the frequency of obesity.