COVID-19 pandemisine bağlı stres düzeyi ile ruhsal belirtiler arasındaki ilişkiye algılanan sosyal destek ve çocukluk çağı travmalarının bu ilişkiye etkisinin incelenmesi
Examination of the impact of childhood trauma and perceived social support on the relationship COVID 19 psychological stress and psychological symptoms
- Tez No: 736133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, erişkinlerde COVID 19 psikolojik sıkıntısı, çocukluk çağı travmaları, algılanan sosyal destek düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada 252 erişkin katılımcının anketlere vermiş oldukları yanıtlardan yararlanılarak incelemeler yapılmıştır. COVID 19 pandemisi dolayısıyla anketler çevrimiçi formlar aracılığıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Katılımcılara, Sosyo-demografik bilgi formu, COVID-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeği, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların yanıtları doğrultusunda elde edilen bulgulara göre, cinsiyete göre anksiyete ve çocukluk çağı travmaları alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Sosyodemografik değişkenler bakımından katılımcıların depresyon, anksiyete, stres, çocukluk çağı travmaları, COVID 19 psikolojik sıkıntısı ve algılanan sosyal destek düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. COVID 19 psikolojik sıkıntısıyla çocukluk çağı travmaları, depresyon, anksiyete, stres ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, COVID 19 psikolojik sıkıntısı ile çocukluk çağı duygusal istismar ve duygusal ihmalin anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. COVID 19 psikolojik sıkıntısı ile stres ve algılanan sosyal destek düzeylerinin anlamlı ilişkisi olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular, COVID 19 pandemisinin bireylerin ruhsal durumları ve günlük yaşam işlevselliğiyle ilişkili unsurlara yönelik güncel bulgular içermektedir. Hem bireysel hem de toplumsal açıdan kritik bir olay niteliği taşıyan COVID 19 salgını etkilerinin ileri araştırmalarla değişiminin incelenebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the COVID 19 related psychological stress, childhood traumas, and perceived social support levels in adults. In the study, investigations were made by using the answers given by 252 adult participants to the questionnaires. Due to the COVID 19 pandemic, the questionnaires were delivered to the participants via online forms. The Socio-demographic information form, COVID-19 Related Psychological Stress Scale, Childhood Trauma Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Depression Anxiety Stress Scale were administered to the participants. According to the findings obtained in line with the answers of the participants, it was determined that there was a significant difference in the sub-dimensions of anxiety and childhood traumas according to gender. In terms of sociodemographic variables, it was observed that there were significant differences in the levels of depression, anxiety, stress, childhood traumas, COVID-19 related psychological stress and perceived social support of the participants. When the relationship between COVID-19 related psychological stress and childhood traumas, depression, anxiety, stress and perceived social support levels was examined, it was found that COVID-19 related psychological stress was significantly associated with childhood emotional abuse and emotional neglect. It has been observed that there is no significant relationship between the COVID-19 related psychological stress, stress and perceived social support levels. The findings include current findings on the relationship of the COVID 19 pandemic with the mental states of individuals and elements related to daily life functionality. It is suggested that the effects of the COVID 19 epidemic, which is a critical event both individually and socially, can be examined with further research.