Uzaktan sağlık hizmetlerinin kullanılmasına yönelik tutum ölçeği geliştirilmesi
Development of an attitude scale for the use of telemedicine services
- Tez No: 784149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada uzaktan sağlık hizmetlerinin kullanılmasına yönelik tutumu değerlendirmek için kullanılacak ölçeğin geliştirilmesi, geliştirilen ölçeğin güvenilirlik ve geçerlilik çalışmasının yapılması ve ölçekten alınan puan ile ilişkili olabilecek özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Konya ili Meram ilçesinde yer alan Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18 yaş üstü 600 hasta ve hasta yakını ile gerçekleştirilen bu çalışma metodolojik türde tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplamak için sosyo-demografik özellikler formu ve 5'li likert yapıda tasarlanan aday ölçek formu kullanılmıştır. Veri toplama formları katılımcılara gözlem altında uygulanmıştır. Veri analizi için SPSS ve R programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to develop a scale to assess attitudes towards the use of telemedicine services, to study the reliability and validity of the developed scale, and to determine the characteristics associated with the scores obtained from the scale. Method: This study, which was carried out with 600 patients over the age of 18 who applied to the Family Health Centers in the Meram district of Konya, and their relatives, was designed methodologically. The socio-demographic characteristics form and the candidate scale form designed in a 5-point likert structure were used to collect data in the research. The data collection forms were applied to the participants under observation. SPSS and R programs were used for data analysis.