Covıd-19 pandemi sürecinde ebeveynlerin çocukluk çağı aşı farkındalığı ve aşı reddi hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesi
Determining parents' opinions about childhood vaccine awareness and vaccine rejection duri̇ng the covid-19 pandemic
- Tez No: 835316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pandeminin halk sağlığı ve aşı politikaları üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, ebeveynlerin aşı kararlarına yönelik tutumları ve faktörleri anlamak büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışma, Covid-19 pandemisi sırasında ebeveynlerin çocukluk çağı aşı farkındalığı ve aşı reddi hakkındaki düşüncelerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesi yenidoğan anne bebek ve genel pediatri servislerinde, 1 Şubat-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler“Veri Toplama Formu”ve“Aşılamaya İlişkin Görüş Formu”ile toplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, Covid-19 pandemisi döneminde ebeveynlerin aşı konusundaki tutumlarını ve etkileyen faktörleri anlamamıza yardımcı olacak önemli bir veri kaynağı olması hedeflenmiştir. Katılımcılar, yaş ortalaması 31,87±5,3 yıl olan 205 ebeveyni içermekte olup, çoğunluğu anne (%86,3) ve üniversite mezunudur (%42). Aşı farkındalığı ve tutumlarına ilişkin olarak, katılımcıların %95,1'i aşıların gerekli olduğunu düşünmektedir. Ayrıca, %64,4'ü aşıların yan etkilere sahip olduğunu kabul etmekte, %84,4'ü çocuklarını/bebeklerini aşıya götürdüklerinde hangi aşının yapıldığını bilmekte ve %96,1'i aşı kartı talep etmektedir. Covid-19 pandemisinin etkisi üzerine, katılımcıların %57,1'i yakın çevrelerinde, ailelerinde veya akrabalarında Covid-19 tanısı alan bireyler olduğunu ifade etmektedir. %43,4'ü Covid-19 pandemisinin aşılara karşı olan düşüncelerini etkilemediğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
In consideration of the impact of the pandemic on public health and vaccination policies, understanding parents' attitudes and factors influencing vaccination decisions is of paramount importance. This study aimed to examine parental awareness and vaccine hesitancy regarding childhood vaccinations during the Covid-19 pandemic. The research was conducted at a maternity and pediatric hospital in Istanbul between February 1 and May 31, 2021. Data were collected using a“Data Collection Form”and a“Vaccination Opinion Form.”The results of this study aimed to serve as a valuable data source to better comprehend parental attitudes toward vaccination during the Covid-19 pandemic. Participants included 205 parents with an average age of 31.87±5.3 years, the majority of whom were mothers (86.3%) and not university graduates (42%). Regarding vaccine awareness and attitudes, 95.1% of the participants believed vaccines were necessary. Furthermore, 64.4% acknowledged vaccine side effects, 84.4% knew which vaccine was administered when taking their children/babies for vaccination, and 96.1% requested a vaccination card. Concerning the impact of the Covid-19 pandemic, 57.1% of the participants indicated that individuals in their close circles, families, or relatives had been diagnosed with Covid-19. 43.4% stated that the pandemic did not affect their views on vaccinations.