Antrenmanlı genç kadın futbolcularda yüksek yoğunluklu interval antrenmanlarının anaerobik güç ve futbola özgü performansa etkisi
The effect of high-intensity interval training on anaerobic strength and football specific performance in trained women football players
- Tez No: 784152
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüksek yoğunluklu interval antrenmanlarının, antrenmanlı genç kadın futbolcularda anaerobik güç ve futbola özgü performansına etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubu 14-16 yaş arası, lisanslı 30 kadın futbolcudan oluşturulmuştur. Kadın futbolcular, antrenman grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Antrenmanlar haftanın 3 günü uygulanmış ve altı hafta devam etmiştir. Araştırmanın başlangıcında ve altı hafta sonra tüm kadın futbolcular, boy, ağırlık ölçümü, futbola özgü testler (tekrarlı sprint testi, HÜFA 1 testi, HÜFA 2 testi, 41 m yön değiştirerek toplu ve topsuz sürat testi, 30 m toplu ve topsuz sürat testi, futbol yetenek testi), anaerobik güç testi ve 30-15 Intermittent fitness testine (IFT) katılmıştır. Grupların antrenman öncesi ve sonrası veri ortalamaları arasındaki farklılıkları belirlemek için Mann Whitney U testi, grup içi ortalamaların zaman içindeki değişimini analizi için Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of high-intensity interval training on anaerobic power and soccer-specific performance in trained young female soccer players. The research group consisted of 30 licensed female football players between the ages of 14-16. Female soccer players were divided into two groups as the training group and the control group. The exercises were applied 3 days a week and continued for six weeks. At the beginning of the study and six weeks later, all female soccer players, height, weight measurement, football-specific tests (repeated sprint test, HÜFA 1 test, HÜFA 2 test, 41 m change of direction sprint test with and without the ball, 30 m sprint test with and without the ball, soccer ability test), anaerobic power test and 30-15 Intermittent fitness test (IFT). Mann Whitney U test was used to determine the differences between the means of the pre- and post-training data of the groups, and the Wilcoxon test was used to analyze the changes in the mean within the group over time.