Şahsi mushaflar ve kıraatlere etkisi
Personal mushafs and its effect on recitations
  1. Tez No: 784196
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜLSÜM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kur'ân ilimlerine farklı bir kapı açan yedi harf ruhsatı sadece Kıraat ilmini etkilememiş, Kur'ân'a dayalı tüm ilimleri etkilemiştir. Bu ruhsat bir âyetin birkaç farklı okuma biçimi ile okunabilmesi ve aynı âyetin birden fazla anlamı bünyesinde barındırması gibi bir durumu da beraberinde getirmiştir. Kur'ân-ı Kerim bu ruhsatın da verilmesiyle yazılı olan sayfa sayısının çok daha üstünde çeşitli birçok problemin cevaplanmasına ve bu problemlere alternatifler sunulmasına olanak sağlamıştır. Bazı âyetler ve hükümlere çeşitli alternatifler sunmasında yedi harf ruhsatının katkısı olduğu bilinmektedir. Bu ruhsatın bir sonucu olarak ortaya çıkan çeşitli bireysel mushaflar, bu ruhsatın mahiyeti hakkında bize ışık tutacaktır. Bu çalışmada kıraat, ravi, mushaf, kıraat imâmları vb. genel bilgilerle alan tanıtıldıktan sonra şahsî mushafların içeriği hakkında bilgiler verilecektir. Bu çalışmada birçok kıraat çeşidine ayrıntılı olarak yer verilmiş olup bu kıraat farklılıklarının Kur'an'ı açıklamaya yönelik olduğu, müsteşriklerin kıraatleri yanlış yorumlayarak Kur'an'ın değişikliğe uğradığı tezinin aksine bazı kıraat çeşitlerinin özellikle tefsir başta olmak üzere diğer ilimlere katkıları olduğu görülecektir. Bahsedilen bu farklılıkların çoğunun manaya hiçbir tesiri yokken bir kısmının ise sahâbe ve tabiînlerin kendileri için mushaflarına yazdıkları notlardan ibaret oldukları açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The seven letter license, which opened a different door to the sciences of the Qur'an, affected not only the science of recitation, but also all sciences based on the Qur'an. This license has brought with it the situation that a verse can be read with several different reading styles and that the same verse contains more than one meaning. With the granting of this license, the Qur'an has provided the opportunity to answer many problems, far beyond the number of pages written, and to present alternatives to these problems. It is known that the seven letter license has contributed in offering various alternatives to some verses and provisions. The various individual mushafs that have emerged as a result of this license will shed light on the nature of this license. In this study, recitation, narrator, mushaf, qiraat Imams etc. After introducing the area with general information, information about the content of personal mushafs will be given. In this study, many types of recitation are given in detail, and it will be seen that these recitation differences are aimed at explaining the Qur'an, and contrary to the thesis that the orientalists misinterpret the Qur'an and change the Qur'an, it will be seen that some types of recitation contribute to other sciences, especially to tafsir. While most of these differences have no effect on the meaning, it is clearly seen that some of them consist of notes written by the Companions and Tabin for themselves in their mushafs.