Kur'an'ın metinleşme sürecinde ortaya çıkan problemler
The emerging problems during the process of the esablisment of the Quran
- Tez No: 172992
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER DUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Bu tez Kur'an'ın metinleşme sürecini öğrenmek ve bu konudaki problemlere çözüm aramak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş'te Arap toplumunda kullanılan yazı, Arap dili ve Kureyş lehçesiyle ilgili bir analiz sunulmuştur. Birinci bölümde Kur'an'ın yazılması, yazı malzemesi, katiplik kurumu, Kur'an'ın ezberlenmesi, arza meselesi, vahiy metinlerinin muhafazası, sahabenin Kur' an konusundaki hassasiyeti ve Hz. Peygamber döneminde Kur'an'ın nasıl okunduğu konusu gibi ilk dönemde Mekke ve Medine'de Kur'an'ın geçirdiği süreç tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Hz. Ebu Bekir'in hilafeti döneminde Kur'an'ın cem edilmesiyle ilgili rivayetlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Burada, Kur'an'ı cem edenlerle ilgili rivayetlerin tahlili, bu dönemde Kur'an'ın cem'ini hazırlayan iç ve dış etkenler, bu faaliyette görev alanlar, iki şahit meselesi, Tevbe suresini son iki ayeti ve Ahzab suresinin yirmi üçüncü ayetiyle ilgili rivayetlerin tekrardan okunması incelenmiştir. Ayrıca, recm ile ilgili rivayetin Kur'anîliği sorunu, Hz. Osman dönemindeki Kur'an'ın istinsahını hazırlayan sebepler ve bunların sonuçları, Kur'an'ı istinsah edecek olan heyetin oluşturulması ve heyette yer almayanların bu konudaki itirazları değerlendirilmiştir. Son olarak da bu bölümde, Şia'nın Kur'an anlayışı, Hz. Hafsa'nın mushafı ve diğer şahsi mushaflar, çoğaltılıp beldelere gönderilen Kur'an nüshalarının ne olduğu sorunu gibi Kur'an'ın metinleşme tarihi açısından önem arz eden konular üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Kur'an'ın metinleşme sürecinde ortaya çıkan problemlere çözüm aradığımız bu çalışma, ulaştığımız neticelerin kaydedildiği sonuç bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis was prepared for the knowing the process of the establishment of the Quran and to find out the solutions about these problems. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, it was introduced an analysis Arabic, its calligraphy and Quraysh dialect in Arab society. In the first chapter, it was tried to determine some subjects like the writing of the Quran, writing materials, the organization of secretaryship, memorizing the quran, representation (arda) problem, protecting the texts on the revaluation, sensitivity of the sahabah upon the Quran, the matter of how the quran be read in the period of the prophet etc. In the second chapter, it was made an evaluation on the narrations about the collecting the Quranic chapters in the period of Caliph Abu Bakr. Here, it was analyzed the inner and exterior conditions which made the necessary to collect the Quran in this period, those who held this duty, the problem of the two witnesses, the last two verses of Chapter Tawbah and the narrations 23. verse of Chapter Ahzab. It was also evaluated the narrations about the verse of rajm, the inner and exterior causes which necessitate to reproduce the Quran in the period Caliph Othman and their results, objections of t those who didn't take part to this commission. Lastly in this chapter, it was studied the Shia's understanding of Quran. Our study was ended with results which we took out from our thesis. VI