Doğu Marmara bölgesindeki diş hekimlerinde tedaviler esnasında lastik örtü kullanımının değerlendirilmesi
The aim of this research is to examine the use of rubber dam during treatments by dentists i̇n the east marmara region
- Tez No: 784225
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EMRE ÖZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Doğu Marmara bölgesindeki diş hekimlerinin tedaviler esnasında Rubber dam kullanımını incelemektir. Çalışmaya Doğu Marmara bölgesinde çalışan diş hekimleri, araştırma görevlileri ve uzman diş hekimlerine bir anket uygulanmıştır. Ankette hekimlere sosyodemografik özellikleri, Rubber dam kullanımı, Rubber dam'ın avantaj ve dezavantajlarına yönelik sorular yöneltilmiş ve anket sonuçları rakamsal ve yüzdelik olarak verilmiştir. Anket sonuçları arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla Pearson kikare ve Monte Carlo kikare testi kullanılmıştır. Ankete 249 hekim katılmıştır. Katılan hekimlerin 155'i kadın, 94'ü erkektir. 118 hekim 1 yıldan az, 66 hekim 1-3 yıl arasında, 46 hekim 3-10 yıl arasında, 19 hekimde 10 yıldan fazla mesleki tecrübeye sahiptir. Ankete katılan hekimlerin 122'si Rubber dam kullanırken 127'si Rubber dam kullanmamaktadır. Rubber dam kullanan hekimlerin 69'u 1 yıldan daha az tecrübeye sahipken sadece 6 hekim 10 yıldan daha fazla tecrübeye sahiptir. Mesleki tecrübe arttıkça hekimlerin Rubber dam kullanma oranının azaldığı görülmüştür. Tüm hekimlerin Rubber dam malzemelerine ulaşabilme imkanları arasında fark bulunamamıştır. Hekimlerin mesleki ünvanları ile Rubber dam kullanımı arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the use of Rubber dam during treatments by dentists in the East Marmara Region. A survey was applied to dentists, research assistants and specialist dentists working in the East Marmara region. In this survey, questions were asked to physicians about their socio-demographic characteristics, use of Rubber dam, advantages and disadvantages of Rubber dam and results are given in numbers and percentages. Pearson Chi-Square and Monte Carlo Chi-Square tests were used to determine the relationships between the survey results. 249 physicians participated in the survey. Of the participating physicians, 155 were female and 94 were male. 118 physicians have less than 1 year, 66 physicians have 1-3 years, 46 physicians have 3-10 years and 19 physicians have more than 10 years of professional experience. While 122 of the physicians participating in the survey use Rubber dam, 127 do not. While 69 percent of the physicians using Rubber dam have less than 1 year of experience, only 6 physicians have more than 10 years of experience. It was observed that as the professional experience increased, the rate of using Rubber dam by the physicians decreased. There was no difference between the possibilities of all physicians to access Rubber dam materials. No relationship was found between the professional titles of physicians and the use of Rubber dam.