Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Assesment and evaluation of literacy levels of language teachers teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 784242
  2. Yazar: AYŞENUR ŞAHİN KILCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının ölçme değerlendirme okuryazarlıklarının ne düzeyde olduğunu belirlemek ve okuryazarlık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma deseni ve tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten 171 öğretim elemanı katılmıştır. Öğretim elemanlarının ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla 30 sorunun yer aldığı Ölçme Değerlendirme Okuryazarlığı Envanteri kullanılmıştır. Ayrıca çeşitli değişkenlere yönelik bilgilerin sorulduğu Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programıyla analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan testlerden (Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H) yararlanılmıştır. Araştırma neticesinde Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the measurement and evaluation of literacy levels of language teachers who teach Turkish as a foreign language and to examine their literacy levels in terms of various variables. A quantitative research design and scanning model have been used in this research. 171 language teachers who teach Turkish as a foreign language participated in this study. In order to determine the assessment and evaluation of literacy levels of language teachers, the Assessment and Evaluation Literacy Inventory, which includes 30 questions, has been conducted. In addition, a Personal Information Form has been used to ask for information about various variables. The obtained data have been analyzed with SPSS 26 program. Since the data obtained in the study haven't exhibit normal distribution, non-parametric tests (Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H) have been utilized. As a result of the research, it has been concluded that the measurement and evaluation of literacy levels of the language teachers who teach Turkish as a foreign language have been determined to be low. Based on the obtained results, various suggestions have been offered.