Kadın tüketicilerin satın alma davranışları: M kuşağı üzerine bir araştırma
Purchase behaviors of female consumers: A research on generation M
- Tez No: 784246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tüketim, hayat boyunca devam eden bir eylemdir. Aynı yaşam yıllarını, ortak değerleri paylaşan ve aynı olaylara şahit olan kuşaklar, birbirlerinden farklı satın alma davranışlarında bulunabilmektedir. Hazır giyim, tüketimin en çok gerçekleştiği sektörlerden biri olarak günümüzde işletmeler açısından getirisi oldukça fazla olan bir sektördür ve bu sektördeki tüketici davranışlarının incelenmesi hem diğer tüketiciler için hem de rekabet üstünlüğü sağlamak isteyen işletmeler için oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, son yıllarda pazarlama dünyasının da odaklandığı ve satın alma davranışları ile ilgili yeteri kadar veri bulunmayan M Kuşağı kadın tüketicilerin giyim sektöründeki tüketici davranışlarını incelemektir. Bu çalışmada M Kuşağı kadın tüketicilerinin giyim alışverişlerinde satın alma kararlarını verirken etkilendikleri faktörleri belirlemek amacıyla mülakat yöntemi kullanılmıştır. 21 katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmelerde katılımcılara demografik, durumsal, sosyo-ekonomik, kültürel, psikolojik faktörlere ve giyim alışverişine yönelik temalar altında 20 soru yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption is an action that continues throughout life. Generations that share the same life years, common values and witness the same events may exhibit different purchasing behaviors from each other. Ready-to-wear, one of the sectors where consumption is the most, is a sector with a high return for businesses today, and examining consumer behavior in this sector is very important for both other consumers and businesses that want to provide competitive advantage. The aim of this study is to try to examine the consumer behaviors of M Generation female consumers in the clothing sector, which the marketing world has focused on in recent years and there is not enough data on their purchasing behavior. In this study, the interview method was used to determine the factors that affect the M-Generation female consumers while making their purchasing decisions. During the interviews with 21 participants, 20 questions were asked under the headings of demographic, situational, socio-economic, cultural, psychological factors and clothing shopping.