Cinsiyet eşitliğini sağlamada yerel hizmetlerin önemi: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The importance of local services in ensuring gender equality: The case of Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 784257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı cinsiyet eşitliğini sağlamada yerel hizmetlerin öneminin tespit edilmesidir. Araştırmada Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği incelenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışmada açık ve kapalı uçlu olmak üzere görüşmeyi derinleştirecek ayrıntılara ulaştıracak sorulara yer verilmiştir. Araştırmaya Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görevine devam eden 11 kişi katılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların tamamının toplumsal cinsiyet ayrımcılığının var olduğunu ifade ettiği görülmüştür. Bunun en önemli nedeni ise“ataerkillik”olarak görülmektedir. . Katılımcılar aynı zamanda toplumsal cinsiyete duyarlı söylem ve politikaları“samimiyetsiz”ve“tepeden inme”olarak değerlendirmektedir. Katılımcılara göre hükümetin en önemli uygulaması İstanbul Sözleşmesi'nin kabul edilmesidir. Katılımcılara göre ABB'nin toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı uygulamaları“kadın istihdamının / eğitiminin desteklenmesi”,“yerel eşitlik eylem planı”,“personele yönelik eğitimler”,“yerel sağlık eğitimleri”biçimindedir.ldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the importance of local services in ensuring gender equality. In the study, the case of Ankara Metropolitan Municipality is examined. In line with the aim of the study, the study is carried out through the semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods. In this context, the study included open-ended and closed-ended questions that would provide details so as to deepen the interview. 11 people who continue to work in Ankara Metropolitan Municipality participated in the research. As a result of the research, it is seen that all of the participants stated that gender discrimination existed. The most important reason for this is seen as“patriarchy”. Participants also consider gender-sensitive discourses and policies as“insincere”and“top-down”. According to the participants, the most important practice of the government in the past was the adoption of the Istanbul Convention. According to the participants, ABB's (Ankara Metropolitan Municipality) practices against gender discrimination are in the form of“supporting women's employment / education”,“local equality action plan”,“personnel-oriented trainings”and“local health trainings”.sonra doldurulacaktır.