Rus edebiyatının tarihsel gelişim sürecinde Türk imgesi
Turkish image in the hictorical development progress of Russian literature
- Tez No: 784258
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
XIX. yüzyılın ikinci yarısından sonra karşılaştırmalı edebiyatın bir alt dalı olarak ortaya çıkan imgebilim, yapılan çalışmalarla bilimsel metodolojisini tamamlayarak bağımsız bir disipline dönüşür. Temsil bilimi, ötekiye/yabancıya atfedilen tüm değerleri anlamlandırma olarak tanımlayabileceğimiz imgebilimin kavramsal temelini oluşturan imge çalışmaları, tarihsel, siyasal ya da kültürel nedenlerle yabancı bireyin, grubun, halkın ve ülkenin ne şekilde ve hangi amaçla ifade edildiğini gösterir. İmgebilimin en etkin olduğu alanlardan edebiyat ise, ötekiyi biçimlendiren etkilerin edebiyat malzemeleri ekseninde incelenmesini sağlar. Bu noktada tezimizin amacı, Rus edebiyatında Türklere dair algıların yansımalarıyla ortaya çıkan Türk imgelerini incelemek ve bu imgelerin Rus edebiyat eserlerine nasıl yansıdığını neden sonuç ilişkisine dayandırarak ortaya koymaktır. Bu çalışma, ülkemizde başlangıcından günümüze Rus edebiyatında Türk imgesi araştırmalarının tarihsel ve siyasal olaylar ekseninde kapsamlı ve bir bütün şeklinde yapılması ile bilinmeyen eserlerin incelenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Emerging after the second half of the XIX century as a sub-branch of comparative literature, imagology has completed its scientific methodology through the studies conducted and developed into an independent discipline. The image studies, which constitute the conceptual foundation of imagology that can be defined as the science of representation or interpretation of all values ascribed to the other/stranger, show in what way and for what purpose a stranger, group, people, and country are represented based on historical, political, or cultural reasons. Literature, one of the fields where imagology is most effective, allows for the examination of the effects that shape the other around the axis of the literary material. The goal of my thesis at this point is to examine the images of Turks that have emerged through the reflections on the perception of Turks in Russian literature, and to show how these images are reflected in Russian literary studies on the basis of the cause-effect relationship. This study is significant in terms of a comprehensive and holistic investigation in our country of the images of Turks in Russian literature from its beginnings to the present in the context of historical and political events and of the unknown works.