Motivasyon ve iş tatmini ilişkisinin incelenmesi: Trabzon ilinde bir kamu kurumunda araştırma
The examination of the relation of motivation and job satisfaction: Research in a public institution in Trabzon
  1. Tez No: 784259
  2. Yazar: MERVE VELİOĞLU BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze halen daha popülerliğini korumakta olan motivasyon veya diğer adıyla güdü kavramının tanımları, tarihçesi, çeşitleri, yöneticiler, çalışanlar ve işletmeler açısından motivasyonun önemi gibi konular incelenmiştir. Ayrıca, kapsam ve süreç olarak ikiye ayrılan motivasyon kuramları detaylı olarak anlatılmıştır. İş tatmini konusu; iş tatminini etkileyen faktörler ve iş tatminsizliğinin neden olabileceği sonuçlar açısından irdelenmiştir. Motivasyon ve iş tatmininin arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Son olarak da konu ile ilgili olarak Trabzon ilinde bir kamu kurumunda uygulama yapılmış ve motivasyonun iş tatmini üzerindeki etkisi tespit edilmek istenmiştir. Sonuç olarak ise motivasyonun iş tatminine anlamlı düzeyde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, subjects such as the definitions, history, types, and importance of motivation in terms of managers, employees and businesses were examined. In addition, motivation theories, which are divided into two as scope and process, are explained in detail. Job satisfaction issue; The factors affecting job satisfaction and the consequences of job dissatisfaction have been examined. The relationship between motivation and job satisfaction is mentioned. Finally, an application has been made in a public institution in Trabzon province and the effect of motivation on job satisfaction has been determined. As a result, it has been determined that motivation has a significant effect on job satisfaction.