Hayvan destekli tedavi ve aktivitelerin otizmli bireylerin eğitim süreçlerine etkisi hakkında uzman görüşleri
Expert opinions on the effects of animal-assisted therapy and activities on the education processes of individuals with autism
  1. Tez No: 784271
  2. Yazar: NAGİHAN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA BOZKURT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, hayvan destekli tedavi ve aktivitelerin otizmli bireylerin eğitim süreçlerine etkisi hakkına uzman görüşlerinin alınmasıdır. Türkiye'de hayvan destekli tedavi ve aktivitelerin otizmli bireylerin eğitim süreçlerine etkisi hakkında uzmanların görüşlerini alan bir çalışma bulunamamıştır. Bu kapsamda çalıma grubu olarak Türkiye'de bu konuda çalışma yapan 7 uzmanın görüşleri alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler deşifre edilerek içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda hayvan destekli tedavi ve aktivitelerin otizmli bireylerin eğitim ortamlarına girmesinin bireylere fayda sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu araştırmada hayvan destekli tedavi ve aktivitelerin yapılması için özel merkezler kurulması ve bu merkezlerin yetkili kişiler tarafından kontrol edilmesi gerektiği, bireylerde hayvan destekli tedavi ve aktivitelere başlanmadan önce terapi alacak danışanın iyi analiz edilerek ona göre hayvan ve kazanım belirlenmesi gerektiği ve Türkiye'de bu uygulamaların gelişmesi için tanımının doğru bir şekilde yapılarak ilk önce pilot bölgelerde uygulamaya geçilmesi gerektiği sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to get expert opinions on the effect of animal-assisted therapy and activities on the education processes of individuals with autism. In Turkey, there is no study that takes the opinions of experts about the effect of animal-assisted therapy and activities on the education processes of individuals with autism. In this context, the opinions of 7 experts working on this subject in Turkey were taken as a working group. In the study, a semi-structured interview form prepared by the researcher was used by using the qualitative research method. The data obtained as a result of the interviews were deciphered and content analysis was carried out. As a result of the research, it was concluded that the introduction of animal-assisted therapy and activities into educational environments of individuals with autism would benefit individuals. Special centers should be established for animal-assisted treatment and activities and these centers should be controlled by authorized persons. Before starting animal-assisted treatment and activities in individuals, the client who will receive therapy should be well analyzed and the animal and gain should be determined accordingly. In order for these practices to develop in Turkey, it is necessary to define them correctly and start implementation in pilot regions first.