KOBİ'lerin dijital pazarlama faaliyetlerine yaklaşımları: Ankara ilinde bir uygulama
Approaches of SMEs to digital marketing activities: A research in Ankara
  1. Tez No: 784332
  2. Yazar: BÜŞRA KAVASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'lerin); gelişen teknoloji ve değişen dünyanın getirdiği yeniliklerden olan dijital pazarlama ve dijital pazarlama faaliyetlerine yaklaşımları incelenmektedir. KOBİ'ler, tüm dünyada ekonominin lokomotifi olarak görülmektedir. İstihdamın, refah düzeyinin, milli gelirin, girişimciliğin, verimliliğin artmasına olan katkıları KOBİ'lerin ekonomik önemlerini göstermektedir. Dijitalleşen ve değişen dünyada gelişen teknoloji ile internet kullanımının artması sonucu insanların yaşam şekillerinin ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte mal ve hizmetlere ulaşım yöntemleri de değiştirmiştir. Bu değişim işletmelerin müşterilerine ulaşabilmek için geleneksel pazarlamanın yanında dijital pazarlama faaliyetlerinden de yararlanmalarını gerekli kılmıştır. Dijital pazarlama araçları, ulusal ve uluslararası pazarlarda geleneksel pazarlama çabaları ile yeterli rekabet sağlayamayan KOBİ'lerin rekabet ortamına girebilmeleri, etkili ve uygun maliyetli pazarlama kampanyaları gerçekleştirebilmeleri açısından önemlidir. Çalışmada kullanılan veriler Ankara ilinde faaliyet gösteren KOSGEB veri tabanına kayıtlı KOBİ'lerden çevrimiçi anket yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmada KOBİ'lerin web sitesi hakkındaki görüşleri, pazarlama aracı olarak interneti kullanım amaçları ve önemi, dijital pazarlama araçlarını kullanım sıklıkları ve dijital pazarlama çabaları ölçülmüştür. Araştırmanın ana kütlesi, Ankara ilinde faaliyette bulunan KOBİ'ler olarak belirlenmiştir. Ankara ilinde faaliyet gösteren ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı KOBİ'lerden elde edilen 471 adet nihai geçerli anket ile çeşitli analizler yapılmış ve araştırmanın bulguları elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda demografik özelliklerine göre KOBİ'lerin dijital pazarlama faaliyetlerine yaklaşımlarının farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Small and Medium Enterprises (SMEs); The approaches to digital marketing and digital marketing activities, which are innovations brought by the developing technology and the changing world, are examined. SMEs are seen as the engine of the economy all over the world. The contributions of employment, welfare, national income, entrepreneurship, and productivity show the economic importance of SMEs. As a result of the increase in the use of internet with the developing technology in the digitalizing and changing world, people's lifestyles and consumption habits have changed, as well as the methods of transportation to goods and services. This change has made it necessary for businesses to benefit from digital marketing activities in addition to traditional marketing in order to reach their customers. Digital marketing tools are important for SMEs that cannot compete adequately with traditional marketing efforts in national and international markets in order to enter the competitive environment and to carry out effective and cost-effective marketing campaigns. The data used in the study were obtained from the SMEs registered in the KOSGEB database operating in the province of Ankara by online survey method. In the study, the opinions of SMEs about the website, the purpose and importance of using the internet as a marketing tool, the frequency of use of digital marketing tools and their digital marketing efforts were measured. The main mass of the research was determined as SMEs operating in the province of Ankara. Various analyzes were made with 471 final valid questionnaires obtained from SMEs operating in the province of Ankara and registered in the KOSGEB database, and the findings of the research were obtained. As a result of the analysis, it is seen that the approaches of SMEs to digital marketing activities differ according to their demographic characteristics.