Türklerde kut kavramı ve kutlu çalgılar
The concept of kut and kutlu instruments in Turks
- Tez No: 784334
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kut sözcüğü; bereket, talih, uğur, baht anlamları da olmakla birlikte esas itibariyle Tanrısal alandan Hakan'a bahşedilen yönetme erkini ve iktidar gücünü ifade eder. Tanrı katından Hakan'a verilmiş olan Kut, Hakan ya da halk sorumluklarını yerine getirmediği taktirde her zaman için yine Tanrı tarafından geri alınabilmesinin mümkün olduğuna inanılan bir kavramdır. Birçok felsefi anlam katmanı olan bu soyut kavram, birtakım semboller ve objeler ile görünür hale getirilmiştir. Bu objelerin başında ise çalgılar ve müzikal öğeler gelmektedir. Çalışmada; mitoloji, semboloji ve kutsal kavramsal çatısı altında değerlendirilen çalgıların; bereket, uğur, talih ve iktidar ile ilişkileri göz önüne alınarak incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The word Kut; although it also has the meanings of abundance, luck, good chance and fortune it essentially expresses the administrative power and the power bestowed on Hakan from God. Kut, which is given to Hakan from God, is a concept that is believed to be always possible to be taken back by God if Hakan or the people do not fulfill their responsibilities. This abstract concept, which has many layers of philosophical meaning, has been made visible with some symbols and objects. The most prominent of these objects are instruments and musical items. In this study; instruments evaluated under the conceptual framework of mythology, symbology and sacred; It is aimed to examine the relationship with abundance, good luck, fortune and power.