Hoca Yüsifbek Şayhuwliyslâmuğlı ve Kazak kıssaları üzerine inceleme
Analysis on Hodja Yüsifbek (Yüsifbek Şayhuwliyslâmuğlı) and Kazakh anecdotes
- Tez No: 784341
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 665
Özet
Hoca Yüsifbek (Yüsifbek Şayhuwliyslâmuğlı) Kazakların kitabî akınlarındandır. Kendisi birçok eser kaleme almıştır. Şahsiyetin eserlerinin birçoğu dinî içerikli kıssadır. 1880'li yıllardan itibaren Kazan'da Arap harfli olarak basılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda HocaYüsifbek tarafından manzum olarak kaleme alınan Kiyssaiy Gülçahra Dohtariy Sultan Kaşmiyrniñ Hiykayası, Kiyssaiy Anhaziret Rasuwlnıñ Miy'râcga Konak Bolganı, Kiyssaiy Muhammed Rasuwl Allanıñ Därüwl Fanadın Därüwl Bakaga Riyhlat Etken Mäselesi, Kiyssaiy Mansûr el-Halâc, Kiyssaiy Haziret Aliy Razı Alla Anhuwnıñ Şahiy Berberge Kul Bolup Satılganı, Kiyssaiy Haziret Aliyniñ Sarañbaynı Colga Salganı, Kiyssaiy Haziret Osman Razı Alla Anhuwnıñ Konakga Çakırganı, Kiyssaiy Haziret Yüsif Aläyhiyssalam İylän Zıliyhanıñ Mäselesi, Kiyssaiy Ködek Balanıñ Hiykayatı adlı kıssalar, önce transkribe edilip Türkiye Türkçesine aktarılmış, sonra motif açısından incelenmiştir. Bu çalışmada yer alan kıssalar, birlikte 19. yüzyıl Kazak Türkçesinin dil özeliklerini yansıtmaktadır. Çalışmamızda motif belirlenirken Stith Thompson'un Motif İndex of Folk-Literatureadlı eseri esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hoca Yüsifbek (Yüsifbek Şayhuwliyslâmuğlı) is one of the is one of the book raids of Kazakhs. He wrote many works. Many of the works of the personality were anecdotestthat had religious content. His books started to be printed in Arabic letters in Kazan since the 1880s. İn the present study, his books Kiyssaiy Gülçahra Dohtariy Sultan Kaşmiyrniñ Hiykayası, Kiyssaiy Anhaziret Rasuwlnıñ Miy'râcga Konak Bolganı, Kiyssaiy Muhammed Rasuwl Allanıñ Därüwl Fanadın Därüwl Bakaga Riyhlat Etken Mäselesi, Kiyssaiy Mansûr el-Halâc, Kiyssaiy Haziret Aliy Razı Alla Anhuwnıñ Şahiy Berberge Kul Bolup Satılganı, Kiyssaiy Haziret Aliyniñ Sarañbaynı Colga Salganı, Kiyssaiy Haziret Osman Razı Alla Anhuwnıñ Konakga Çakırganı, Kiyssaiy Haziret Yüsif Aläyhiyssalam İylän Zıliyhanıñ Mäselesi, Kiyssaiy Ködek Balanıñ Hiykayatıadlı kıssalar that were written in verse by Yüsifbek Hoca were first transcribed and analyzed in terms of Turkey Turkish motif. The anecdotes in this study reflect the linguistic characteristics of 19the century Kazakh Turkish.While determining the motif in our study, Stith Thompson's Motif İndex of Folk-Literaturewas taken as a basis.